Italija nastavlja dopuštati ilegalnim migrantima iskrcaj, a Meloni kritizirala Francusku i Njemačku

Meloni
epa10256445 Leader of 'Brothers of Italy' (Fratelli d'Italia) Giorgia Meloni (L), leader of 'Forza Italia' party Silvio Berlusconi (C) and League leader Matteo Salvini (R) leave after a meeting with Italian president for the first round of formal political consultations for new government at the Quirinale Palace in Rome, Italy, 21 October 2022. EPA/FABIO FRUSTACI

Talijanska premijerka Giorgia Meloni kritizirala je francusku i njemačku vladu tijekom nastupa u talijanskom parlamentu u utorak, dovodeći u pitanje njihovu europsku solidarnost nakon što su ove godine primile manje od 100 premještenih migranata između njih iz Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči samita Vijeća EU-a u Bruxellesu kasnije ovog tjedna, Meloni je podsjetila da je “od 94.000 migranata iskrcanih” u Italiju ove godine, “premješteno 38 migranata u Francusku i 57 u Njemačku”. Istaknula je da je neprihvatljivo da je ovo odgovor bogatih europskih nacija zadovoljnih time što je “Italija jedina luka iskrcaja u Europi”.

>Može li Meloni zaustaviti lijevo-liberalnu silu EU-a? Pred njom su četiri izuzetno teška izazova

“Vjerujem da u Europi moraju vrijediti ista prava i dužnosti svih, vjerujem da je rješenje s kojim se svi mogu složiti zaustaviti odlaske i obraniti europske granice”, kazala je Meloni, prenosi Remix.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne čini li vam se to čudno?” Meloni je upitala ljevičarske članove parlamenta, misleći na nedavni francuski bijes zbog toga što ih je Italija prisilila da prihvate humanitarni brod registriran u Francuskoj u luci Toulon. “Od Italije se traži da učini ono što drugi nisu voljni učiniti”, dodala je.

Također je podsjetila da dok bogatije zemlje EU-a zanemaruju svoje dužnosti, velik dio istočne i središnje Europe igra svoju ulogu u suočavanju s migrantskom krizom koja je u tijeku, pogoršanom ruskom invazijom na Ukrajinu.

Diplomatski odnosi između Rima i Pariza – i u manjoj mjeri Berlina – zategnuti su

“Samo Poljska prima milijun ukrajinskih izbjeglica, Češka 500.000”, rekla je prije nego što je istaknula 94.000 koje je prihvatila Italija, od kojih tvrdi da samo 30 posto ima pravo na azil. “Moramo razlikovati izbjeglice od ilegalnih migranata, inače riskiramo kažnjavanje onih kojima je pomoć najpotrebitija”, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diplomatski odnosi između Rima i Pariza – i u manjoj mjeri Berlina – zategnuti su od početka prošlog mjeseca kada je Melonijina nova administracija zauzela stav protiv humanitarnih brodova koji kontinuirano koriste talijanske luke kako bi omogućili migrantima pokupljenima u Sredozemnom moru da se iskrcaju na teritorij EU.

Mnoga spasilačka plovila registrirana su u drugim europskim zemljama, poput Njemačke i Francuske; a Meloni je izdala naredbu da se ranjivima dopusti ulazak u Italiju, dok je uskratila pristup odraslim muškarcima za koje je sugerirala da bi trebali tražiti pomoć od zemalja EU koje su primile manji broj.

Unatoč početnom stajalištu, Italija nastavlja prihvaćati humanitarne spasilačke brodove s migrantima na njima. U četvrtak navečer, privatno registriranom njemačkom brodu Louise Michel dopušteno je pristati na otoku Lampedusa s 33 egipatska državljanina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.