U Italiji preko 2 milijuna muslimana – 1000 puta više nego prije 50 godina!

Foto Thinkstock

Stručnjaci tvrde da će brojka od 2 milijuna muslimana u Italiji koliko je procjena da ih ima u Italiji nastaviti rasti zahvaljujući masovnoj imigraciji iz zemalja sjeverne Afrike i Bliskog istoka. Sociolog Massimo Introvigne, direktor Centra za studije novih religija (Cesnur), nazvao je brojku „šokantnom.“
„Ova brojka je šokantna zato što je 1970. ovdje bilo samo između 2.000 i 3.000 muslimana.“, tvrdi ovaj stručnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islam je trenutno druga najveća religija u Italiji, iza još uvijek zastupljenijeg kršćanstva. Međutim, stvari se ubrzano mijenjaju. Diljem zemlje nalaze se samo četiri službeno priznate džamije te oko 2000 neregistriranih džamija.

Talijanske vlasti su s ciljem poboljšanja odnosa s muslimanima osnovali Vijeće talijanskog islama, kako bi se poboljšala integracija. Međutim, unatoč tome što se u Rimu nalazi najveća europska džamija – Velika rimska džamija – islam još nije službeno priznata religija, što je dovelo do stvaranja mnogih „ilegalnih“ džamija.

Organizacija Cesnur osnovana je 1988. od strane vjerskih znanstvenika s europskih i američkih sveučilišta, a sjedište joj je u Torinu. Organizacija je otkrila da u Italiji postoji 245.621 talijanski državljanin koji se smatra muslimanom, u usporedbi s 1.613.500 imigranata koji trenutno žive u Italji, a također se smatraju muslimanima. U svojoj studiji, Cesnur govor: „Procjena je da je 245.621 talijanski muslimanski državljanin predmet brzih budućih promjena u slučaju bržeg pristupa državljanstvu za muslimanske imigrante. U velikoj većini, talijanski državljani nisu muslimanski preobraćenici, već ‘novi državljani’ koji su već bili muslimani u trenutku traženja državljanstva.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.