Kaos rodne ideologije u Njemačkoj: I 14-godišnjaci moći će ‘mijenjati spol’ u dokumentima jednom godišnje

lgbt njemačka vrhovni sud
Foto: iStock by Getty images;

Vladajuća ‘semafor-koalicija’ uvodi tzv. Zakon o samoodređenju prema kojem bi svaki građanin, pa i djeca starija od 14 godina od sredine 2023. godine jednom godišnje mogao ‘mijenjati spol’ i ime u matičnom uredu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Rodna ideologija: Policija objavila ovu fotografiju i napisala da traži nestalu ženu sa slike, koja ima kozju bradu
> Ušli u vrtiće i škole: Udruga na FFZG-u promovira borbu protiv ‘rodnih stereotipa’ za djecu od 3 do 12 godina
> Zlatko Miliša: Rodna ideologija i moralni relativizam

Njemački ministar pravosuđa Marco Buschmann (FDP) i ministrica obitelji Lisa Paus (Zeleni) predstavili su glavne točke novog zakona o samoodređenju, piše Bild, prenosi Tportal.

U Njemačkoj će svatko od 14. godine života od sljedeće godine jednom godišnje moći ‘odabrati spol’ i svoje ime u dokumentima. Spol će se tako u dokumentima ‘moći promijeniti’ i bez ‘prave promjene spola’. Ministri koji su predstavili novi zakon kažu da ne očekuju da će puno ljudi iskoristiti mogućnost ‘promjene spola’ u više navrata, te misle da će to biti svega 1 do 1,5 posto ljudi.

Prema Zakonu o transseksualcima iz 1980. koji će se ukinuti novom reformom, svatko tko je u dokumentima htio ‘promijeniti spol’ morao je proći dugotrajnu proceduru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrazumijevalo je to i dva psihološka izvješća od kojih je svako koštalo po tisuću eura i u kojima je trebalo odgovoriti na brojna pitanja ‘koja previše zadiru u intimu’. Iz savezne vlade kažu da za to više nema opravdanja.

Iako je jedan od ciljeva novog zakona ‘sprječavanje diskriminacije transrodnih osoba’ na radnom mjestu, u teoriji se on može zlorabiti jer bi pojedinci mogli ‘mijenjati spol’ samo kako bi iskoristili određene poslovne prednosti.

> Švicarac mijenja spol da bi otišao u mirovinu godinu dana ranije
> Dr. sc. Pleić, dr. Vukušić i Periš o rodnoj ideologiji: Ima li zahtjeva za promjenu spola u našim školama?
> Plenković još prije 5 godina nije dopustio da se obitelj definira kao zajednica mame, tate i djece
> Kako se Plenkovićev HDZ novim programom još više ‘europeizirao’ i ‘izašao iz ormara’?

Ovaj potez vlade naišao je na kritike kod desne oporbe koju čine CDU i CSU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba inzistira da se i dalje traži podrobni psihološki izvještaj za sve mlađe od 18 godina. Prema novom zakonu maloljetne osobe od 14. godine mogu predati zahtjev za ‘promjenom spola’ i imena uz suglasnost roditelja. U slučaju da se roditelj protivi promjeni, a dijete na njoj inzistira, o konačnom ishodu odlučuje obiteljski sud.

> Reakcije nakon ograničavanja sudjelovanja muškaraca koji se predstavljaju kao žene u ženskim natjecanjima: Pravednost je kamen temeljac
> Plivačica u suzama: Muškarac koji se predstavlja kao žena izbacio je iz utrke

Iz savezne vlade poručuju da će, kada je riječ o primjeni novog zakona u sportu, sva sportska udruženja imati autonomiju u odlučivanju o pristupanju sportskim natjecanjima.

Kakvu šansu imaju sportašice u srazu s biološkim muškarcima?

Više o nepravdi koju je rodna ideologija već učinila ženskim sportašicama:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zamke rodne ideologije (1.): ‘Žene koje su bili muškarci’ gaze ženske sportašice
> Zamke rodne ideologije (2.): Je li pošteno ili čak sigurno da se biološki muškarci natječu protiv žena?
> Zamke rodne ideologije (3.): Muškarac Fallon Fox zadao svojoj ženskoj protivnici potres mozga i prijelom orbite

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.