Katalonci na neformalnom ‘ispitu’

Na poziv katalonskog predsjednika Artura Masa, 5,4 milijuna birača Katalonije pozvano je danas odgovoriti na dva pitanja: žele li da Katalonija postane država? Ako da, žele li da bude neovisna država? Riječ je o simboličnom izjašnjavanju kojim žele prikupiti dovoljno glasova da jednu od najsnažnijih španjolskih pokrajina jednoga dana povedu u neovisnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjašnjavanje je simbolično, jer je Ustavni sud, kojemu se dvaput obratila španjolska vlada, oba puta naredio odgodu referenduma kako bi dobio vremena da se očituje o meritumu predmeta. No službena Barcelona je odlučna.

Predsjednik Mas tvrdi da simbolično glasovanje nije protuzakonito, da će ga organizirati volonteri i da se ne radi o referendumu.

Prema anketama, simboličnom glasovanju trebali bi se odazvati zagovornici neovisnosti, a njih je oko 50 posto. Rezultati se očekuju sutra, a Mas je najavio da će zatim pisati španjolskom premijeru, konzervativcu Marianu Rajoyu i predložiti mu da krenu u pregovore. Teme bi bile fiskalni sporazum i pravi referendum na kojem bi se Katalonci i službeno izjasnili o neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katalonija, jedna od 17 španjolskih pokrajina, uživa široku autonomiju u zemlji od 47 milijuna ljudi. Zakoni jamče jednakost svih Španjolaca, no o nacionalnosti, useljeničkim pitanjima, međunarodnim odnosima, obrani i pravosuđu, valuti, carini, vanjskoj trgovini odlučuje središnja vlada.

Sektori zdravstva, obrazovanja, znanosti, zakon o radu i građansko pravo uređuju se prema općem zakonu, ali pokrajine imaju široku slobodu njihove primjene. Međutim, te su pokrajine nasljednice povijesnih kraljevina i kneževina, pa su neke od njih naslijedile i različite povlastice.

Katalonija, koja u španjolskom BDP-u sudjeluje s približno 20 posto ima najširu autonomiju uz Baskiju, napose u obrazovanju i zdravstvu, čak i vlastitu policiju, ali ne i fiskalnu autonomiju. Katalonske vlasti zato smatraju da su na gubitku jer pokrajina zaradi više nego što dobiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.