Povjerenik Europske komisije za unutarnje poslove i migracije Dimitris Avramopoulos pozvao je u petak u Luxembourgu zemlje članice da ukinu granične kontrole unutar schengenskog prostora, ali dio njih i dalje nastavlja s nadzorom unutar toga prostora na kojem ne bi trebalo biti kontrola.
“Ne mogu zamisliti Europu sa zatvorenim unutarnjim granicama. Nećemo nikada dopustiti da se Europa vrati natrag u prošlost”, rekao je Avramopoulos u Luxembourgu, gdje zasjedaju ministri unutarnjih poslova zemalja članica EU-a.
“Postoji zabrinutost u nekim zemljama, a neke od tih zabrinutosti su opravdane, ali mi smo posljednjih godina omogućili veću sigurnost za naše građane”, dodao je.
Od 2015., godini goleme migracijske krize, šest zemalja uvelo je kontrole na unutarnjim granicama Schengena – Austrija, Danska, Francuska, Njemačka, Švedska i Norveška. Te zemlje pri tome se pozivaju na zakonske odredbe koje dopušta schengenski zakonik.
U početku je većina zemalja opravdavala uvođenje unutarnjih kontrola slobodnim kretanjima ilegalnih migranata unutar Schengena, a kasnije sigurnosnim razlozima zbog terorističkih prijetnja.
U petak je Njemačka najavila da će produljiti granične kontrole na granici s Austrijom za dodatnih pola godine.
Austrija odbacuje slovenske kritike zbog kontrola na njihovoj granici. Ministar unutarnjih poslova Herbert Kickl rekao je u petak u Luxembourgu da vanjska granica EU-a još nije dovoljno sigurna.
Slovenija tvrdi da su kontrole na njezinoj granici s Austrijom posve neopravdane, a ministar Kickl ističe da su one učinkovito sredstvo za jamčenje sigurnosti austrijskim građanima i da će kontrole ostati sve dok ne počne djelovati Europska granična i obalna straža.
Europska granična i obalna straža je nasljednica granične agencije Frontex i trebala bi do 2020. sa sadašnjih tisuću i pol narasti na deset tisuća pripadnika. Prijedlog o jačanju te granične agencije glavna je tema ministarskog sastanka u Luxembourgu.