Glavno povjerenstvo za kažnjavanje zločina protiv poljske nacije objavilo je da je tužiteljstvo tri puta pozvalo bivšeg poljskog predsjednika i čelnika Solidarnosti Lecha Walesu da objasni svoja svjedočenja u istrazi koja se odnosi na njegov rad u sklopu poljskih komunističkih specijalnih službi. Također je zatraženo da obrazloži svoje odbijanje pojavljivanja pred povjerenstvom u skladu s utvrđenim rokovima.
Godine 2016. otkriven je niz osobnih dosjea s dokumentima koji pripadaju agentu komunističkih specijalnih službi pod kodnim imenom „Bolek“. Prema dokumentima, ovo kodno ime pripadalo je Walesi. Dokumenti su uključivali obvezu suradnje sa službama i potvrde o plaćanju njegovih izvještaja protiv kolega. Dokumente je istražiteljima predala supruga bivšeg šefa poljskih komunističkih službi generala Czeslawa Kiszczaka nakon njegove smrti, piše wydarzenia.interia.pl.
Walesa je tvrdio da su dokumenti krivotvoreni i pokrenuo je tužbu 2016. godine. Istražno tijelo Poljskog instituta za nacionalno sjećanje (IPN) objasnilo je da je Walesa bio svjedok tijekom istrage te je pod zakletvom porekao da je potpisao i sastavio dokumente. Tužitelji IPN-a govorili su da je vjerodostojnost Walesinih svjedočenja dovedena u pitanje mišljenjem grafologa i dokazima, koji su dokazali da su dokumenti (uključujući obvezu suradnje s komunističkim službama, potvrde o plaćanju i izvješća agenata) autentični.
Tim stručnjaka analizirao je 158 dokumenata iz osobnih i radnih dosjea “Boleka”. Tim ih je usporedio sa 140 drugih dokumenata između 1963. i 2016. koje je nesumnjivo potpisao ili sastavio Walesa. Rezultat istraživanja je mišljenje od 235 stranica koje je utvrdilo da su dokumenti u ovom predmetu nesporno vjerodostojni.
Na temelju ovih podataka, Glavno povjerenstvo za kažnjavanje zločina protiv poljske nacije odbacilo je tužbu za krivotvorenja dokumenata.
Pitanje prošlosti Walesine prošlosti kao agenta komunističkih specijalnih službi već je desetljećima predmet poljske javne rasprave. Bivši predsjednik rutinski je poricao bilo kakvu umiješanost i suradnju s komunističkim službama, pa je čak poduzeo i pravne mjere po tom pitanju.
Po mišljenju IPN-a i mnogih povjesničara koji se bave poviješću Solidarnosti, Walesina suradnja s komunističkim službama početkom 1970 -ih neosporna je.