Mađarska gradi novu, napredniju ogradu na južnoj granici

migranti
Foto: fah

Na južnoj mađarskoj granici sa Srbijom počinje se nazirati nova ograda, opremljena elektrošokovima za neželjene migrante, senzorima za toplinu, kamerama, te zvučnicima iz kojih će se objavljivati poruke na nekoliko jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska je na vrhuncu migrantske krize 2015. bila glavna ruta za stotine tisuća migranata koji su krenuli prema zapadnoj Europi. Ubrzano podignuta bodljikava žica i strogi novi zakoni smanjili su te dolaske na minimum, no Budimpešta ne želi više riskirati.

“Pozor, pozor. Upozoravam vas da ste na mađarskoj granici”, čuje se iz zvučnika na novoj barijeri, na engleskom, arapskom i perzijskom jeziku.

“Ako oštetite ogradu, ilegalno ju pređete ili to pokušate, to će se u Mađarskoj računati kao zločin. Upozoravamo vas da ne počinite taj zločin. Svoj zahtjev za azilom možete predati u tranzitnoj zoni”, dodaje glas iz zvučnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takozvane “tranzitne zone” su dva punkta na granici gdje je legalan ulazak dopušten za samo 10 migranata dnevno. Udruge za ljudska prava tvrde da su one potpuno neadekvatne, čak i potencijalno ilegalne jer stvaraju čepove.

Nova, osvijetljena i čelična ograda će svakog tko ju dotakne pogoditi elektrošokom za kojeg izvori tvrde da je blag. Između nove i stare granice patrolirat će policija.

Zasad je dovršeno samo 10 kilometara nove barijere, no službenici tvrde kako će ostatak od oko 140 kilometara uz granicu sa Srbijom biti dovršeni za samo dva mjeseca, te da će ju većinom graditi 700 zatvorenika. Mađarska je vlada u tu svrhu namijenila oko 123 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.