Na poziv hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir, u dvodnevni su posjet Bruxellesu u ponedjeljak, 11. svibnja 2015. godine stigli članovi Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatskog seljačkog saveza, kao i predstavnice Udruge „Najuzornija hrvatska seoska žena“, predstavnici Udruge „Baranjska brazda“ i Udruge poljoprivrednih obiteljskih gospodarstava „Život“, Klastera „Slavonska Jabuka“ i Udruge ZG trešnja, te predstavnici Hrvatske voćarske zajednice.
Svoj su posjet Bruxellesu započeli obilaskom Europskog parlamenta gdje su se imali priliku upoznati s radom te institucije. Odmah po dolasku susreli su se i sa zastupnicom Marijanom Petir s kojom su razgovarali o najaktualnijim problemima u poljoprivredi, a koja ih je pozvala u Bruxelles kako bi zajednički obilježili Dan Europe i skrenuli pažnju na najvažniju politiku EU-poljoprivrednu politiku. Izrazili su zadovoljstvo njezinim zastupničkim radom i angažmanom u bori za prava hrvatskih poljoprivrednih proizvođača i mala obiteljska poljoprivredna gospodarstava.
Zastupnica Petir je poljoprivrednike upoznala s dosadašnjim aktivnostima u Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj pritom im zahvalivši na njihovim sugestijama i korisnim savjetima te im poručivši kako samo ako se držimo zajedno možemo napredovati. „Upravo zahvaljujući podršci koju sam dobila u Odboru, naši proizvođači mandarina i jabuka dobili su obeštećenje zbog ruskog embarga, a naša djeca dobivat će u školama zdrave obroke mlijeka, voća i povrća“, rekla je Petir. Svjesna problema s kojima se hrvatski proizvođači susreću, Petir je poručila kako pitanje proizvodnje hrane mora biti strateški nacionalni interes Republike Hrvatske te obećala proizvođačima pomoć u daljnjoj borbi za stvaranje uvjeta da domaći poljoprivredni proizvođači budu konkurentni, da domaći proizvodi pronađu svoj put do potrošača te da proizvođači od svog rada mogu dostojanstveno živjeti. “Hrvatska godišnje iz proračuna potroši preko 5 milijardi kuna za nabavu hrane za vojsku, bolnice, domove za stare i nemoćne, škole, a na tim natječajima prolaze trgovački lanci koji ne nude domaće i kvalitetno. To se mora promijeniti i Vas koji proizvodite hranu treba podržati i osigurati Vam tržište, prije svega u državnim i javnim institucijama“, rekla je Petir.
Problem inertnosti nadležnih institucija te nejasnoće u propisima i zakonskim regulativama
Poslije kratkog uvodnog izlaganja zastupnice, otvorena je rasprava u kojoj su postavljena brojna konkretna pitanja koja tište hrvatske poljoprivrednike. Predstavnici organizacija i udruga upozorili su kako je situacija alarmantna slikovito rekavši kako u hrvatskim selima zvone zvona na uzbunu, mladi odlaze a život u njima umire. Izrazivši zabrinutost što hrvatski proizvod ne pronalazi put do tržišta, apelirali su na uvođenje mjera zaštite hrvatskih proizvođača. Proizvođači su se požalili zastupnici i na inertnost nadležnih institucija te nejasnoće u propisima i zakonskim regulativama, nepoštenu trgovačku praksu i nelojalnu konkurenciju, visoke kamate i lihvarske krediti koji ih vode u dužničko ropstvo te su izrazili zabrinutost nastavkom i mogućim pojačanjem ruskog embarga na uvoz europskih proizvoda. Zastupnica Petir rekla je da hrvatska Vlada treba prepoznati poljoprivredu kao stratešku granu i proizvodnju hrane kao strateški nacionalni interes, te će iz takvog opredjeljenja u razgovoru s bankama naći način da kamate budu manje, da se kontrolira ono što stiže iz uvoza, da se za domaće proizvode osigura tržište i da se iskoristi novac iz EU koji je za poljoprivredu i ruralni razvoj izdašan. Rekla je da je u razgovoru s predstavnikom Europske komisije dobila potvrdu da bi i hrvatski Program ruralnog razvoja konačno mogao biti odobren slijedećeg tjedna, no poljoprivrednici su istaknuli da su zabrinuti sporošću kojoj se obrađuju njihovi zahtjevi pristigli na natječaj te da se boje da će i ova godina biti izgubljena.
U dvodnevnom posjetu Bruxellesu nalaze se i predstavnice Udruge „Najuzornija hrvatska seoska žena“ koje je Petir posebno pozdravila obradovavši ih viješću da je Odbor za prava žena i ravnopravnost spolova prošli tjedan usvojio njen prijedlog pilot projekta za uspostavljanje Europske nagrade za seosku ženu. Predstavnice udruge zahvalile su zastupnici na ovoj inicijativi rekavši kako ona predstavlja priznanje svim seoskim ženama, ali i budi nadu u bolju budućnost.
Predstavnici hrvatskih poljoprivrednih organizacija i udruga u utorak, 12. svibnja sudjelovat će na konferenciji koju organizira zastupnica Petir u Europskom parlamentu pod nazivom “Zajednička poljoprivredna politika u praksi” na kojoj će se govoriti o iskustvima provedbe Zajedničke poljoprivredne politike u zemljama članicama Europske unije.