Na Sredozemlju 2014. poginula 3072 imigranta

Više od 3000 imigranata izgubilo je život na Sredozemnome moru od siječnja, što više nego dvostruko premašuje broj iz rekordne 2011., godine arapskog proljeća, objavila je u ponedjeljak Međunarodna organizacija za migracije (IOM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zadnjih dvadeset godina put preko Sredozemlja najopasniji je put za ilegalne imigrante. IOM je zabilježio da je od početka godine u svijetu poginulo 4077 ilegalnih imigranata, među kojima tri četvrtine ili 3072 na Sredozemlju.

Više od 22.000 izbjeglica poginulo je na tom području od 2000.

“2014. je najpogubnija” za Sredozemlje, daleko više nego 2011. kada je zabilježeno 1500 poginulih izbjeglica (u prvih devet mjeseci u godini).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina imigranata koji su izgubili život na vratima Europe – utapanjem, gušenjem, od gladi i smrzavanja – bili su iz Afrike i s Bliskog istoka, navodi IOM u svojoj statistici.

Od 2000. je barem 40.000 imigranata u svijetu poginulo pokušavajući se domoći Europe, Sjedinjenih Država, Australije i drugih zemalja.

“Porast broja žrtava u zadnjih godinu dana tumači se ponajprije porastom broja žrtava na Sredozemlju”, ističe IOM koji priznaje da ne razumije sasvim tu tendenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je “najvjerojatnije odraz neobičnog porasta broja imigranata koji žele ući u Europu. Više od 112.000 ilegalnih imigranata otkrile su talijanske vlasti u prvih osam mjeseci 2014., gotovo trostruko više nego u čitavoj 2013.”, ocjenjuje IOM.

Najveći broj imigranata pristiglih u Italiju dolazi iz Sirije, zemlje u kojoj već više od tri i pol godine hara građanski rat i iz Eritreje, odakle bježe pred grubim progonom vlasti, cjeloživotnom vojnom službom i prisilnim radom koji nije plaćen i nije vremenski ograničen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.