Njemačka će migrante vraćati i transportnim vojnim zrakoplovima

epaselect epa04964164 A man sleeps leaning on the shoulder of another as they along with hundreds of refugees wait for registration and allocation of a sleeping place on the premises of the State Office of Health and Welfare (LaGeSo) in Berlin, Germany, 05 October 2015. German authorities expect up to 1.5 million asylum seekers to arrive in Germany this year - almost double the current official forecast, the German mass circulation daily 'Bild' reported. Up until now the German government has said it expects the number of asylum seekers making their way to the country to be about 800,000 this year. EPA/MICHAEL KAPPELER

Njemačka planira migrante kojima je odbijen zahtjev za azilom vraćati kućama i transportnim zrakoplovima Bundeswehra, potvrdila je u srijedu njemačka vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plan o tome dio je paketa zakonskih promjena koje je nedavno odobrio Bundestag, a koji se odnosi na donošenje mjera kojima bi se politika prema podnositeljima zakona o azilu učinila učinkovitijom. Jedna od tih mjera je i pojačano protjerivanje migranata kojima je odbijen zahtjev za azilom kako bi se oslobodili financijski i drugi kapaciteti za zbrinjavanje izbjeglica koje dolaze iz ratom pogođenih područja.

Kako piše dnevni list „Bild“ pozivajući se na vladine krugove, radi učinkovitijeg vraćanja ove skupine migranata u zemlje porijekla planiraju se i transporti zrakoplovima Bundeswehra marke Transall. Kako javlja agencija dpa, detalji još moraju biti dogovoreni između predstavnika stranaka vladajuće demokršćansko-socijaldemokratske koalicije kancelarka Angele Merkel.

Općine i gradovi koji se nalaze pod najvećim teretom zbrinjavanja izbjeglica već se dulje vrijeme žale na nemogućnost pojačanog protjerivanja izbjeglica kojima je odbijen zahtjev za azilom. Dosad je povratak uglavnom provođen komercijalnim letovima, što se međutim pokazalo kao neprikladno rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među nove mjere spada i praksa po kojoj se izbjeglicama više neće priopćavati datum prisilnog vraćanja, jer se u praksi pokazalo da odbijeni azilanti nestanu uoči termina prisilnog povratka u zemlju.

Osim toga izbjeglice kojima je odbijen zahtjev za azilom u posljednje vrijeme pojačano ulažu žalbu na tu odluku što, s obzirom da su sudovi zatrpani žalbama, odgađa pritjerivanje na dulje vrijeme tijekom kojeg podnositelj tužbe i dalje uživa socijalne povlastice. Stoga se razmišlja i o uvođenju zakona koji bi smanjili prostor za podnošenje tužbe na odluku o azilu.

Ubuduće lokalne vlasti isto tako više neće uvoditi zimski moratorij na protjerivanja, što je dosad iz humanih razloga bilo pravilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da oko 250.000 osoba trenutno boravi u Njemačkoj unatoč tome što im je odbijen zahtjev za azilom. U prvoj polovini ove godine je protjerano svega 8.000 osoba kojima je odbijen zahtjev za azilom.

Više od polovine osoba kojima je odbijen zahtjev za azilom dolazi iz zemalja tzv. zapadnog Balkana, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, Kosova i Albanije, koje se smatraju sigurnim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.