Njemačke savezne države potrošit će za izbjeglice 2016. 17 milijarda eura

Njemačke savezne države računaju da će trebati potrošiti oko 17 milijarda eura na izbjegličku krizu sljedeće godine, piše Die Welt u utorak, navodeći analizu koju je proveo među ministarstvima financija saveznih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta svota viša je primjerice od 15,3 milijarde eura koliko je savezna vlada planirala alocirati ove godine za ministarstvo obrazovanja i istraživanja.

Njemačka je prva na listi poželjnih destinacija za stotine tisuća izbjeglica.

Njemačke savezne države opetovano se žale da se teško nose s izbjegličkim valom, a politika otvorenih vrata kancelarke Angele Merkel uzrokovala je napetosti čak i među njezinim konzervativcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Die Welt kaže da, isključujući Bremen koji nije dao podatke, sadašnji planovi sugeriraju da bi rashodi država mogli doseći 16,5 milijardi eura.

List kaže da bi troškovi mogli biti i veći jer su regionalna ministarstva financija utemeljila procjenu na brojci od 800.000 izbjeglica koliko se isprva mislilo da će doći u Njemačku ove godine. Do kraja studenoga stiglo ih je 65.000.

Udruga njemačkih gradova pozvala je na program izgradnje domova za izbjeglice među od kojih mnogi spavaju u školama ili šatorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizacija je pozvala središnju vladu i države da hitno uvedu posebne porezne poticaje kako bi se potaknula izgradnja domova koje si izbjeglice mogu priuštiti.

Njemačke savezne države i općine trebaju platiti većinu troškova za prihvat izbjeglica i liječničku pomoć. Savezna vlada složila se platiti im 670 eura po izbjeglici mjesečno od početka 2016. ali države se žale da će bez obzira na to snositi i dalje veliki dio troškova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.