U Njemačkoj 1,6 milijuna osoba koje traže zaštitu

Foto: fah

Broj osoba koje u Njemačkoj traže utočište popeo se na 1,6 milijuna krajem 2016. i više je nego udvostručen u odnosu na isto razdoblje 2014., objavio je u četvrtak nove podatke Savezni ured za statistiku u Wiesbadenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko polovice svih osoba koje u Njemačkoj traže utočište dolazi iz tri zemlje – Sirije, Iraka i Afganistana.

Brojci od 1,6 milijuna osoba koje su u Njemačkoj podnijele zahtjev za azil ili uživaju izbjeglički status, treba pridodati 392.000 osoba za koje se ne može jasno utvrditi ulaze li u neku od navedenih kategorija.

Većina od 1,6 milijuna stranaca koji su u Njemačkoj potražili zaštitu su osobe s ograničenim boravišnim statusom. Krajem 2014. u Njemačkoj je boravilo 850.000 osoba koje traže zaštitu što znači da se njihov broj više nego udvostručio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački mediji istodobno govore, pozivajući se na Savezni ured za migracije, o 30.000 osoba za koje se ne zna jesu li još u Njemačkoj. Pritom se uglavnom radi o osobama kojima je odbijen zahtjev za političkim azilom.

Istodobno su troškovi za zbrinjavanje podnositelja zahtjeva za azilom i izbjeglice porasli. Kako javlja dnevnik Bild, pozivajući se na podatke Saveznog ureda za statistiku, država je za potrebe zbrinjavanja azilanta i izbjeglica 2016. potrošila gotovo 10 milijarda eura.

Najveći dio tih troškova odnosi se na plaćanje smještaja za izbjeglice. Podnositelji zahtjeva za azilom i izbjeglice osim troškova za smještaj i grijanje svaki mjesec dobivaju 354 eura za hranu, odjeću i higijenske potrepštine i uz to džeparac od 135 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.