Mađarski premijer Viktor Orban odustao je od plana uvođenja poreza na internet u njegovu sadašnjem obliku nakon prosvjeda tisuća ljudi diljem zemlje i obećao je provesti “nacionalne konzultacije” u siječnju.
Prosvjedi su “onemogućili” uvođenje poreza, rekao je Orban za državni radio. “Porez na internet ne može se uvesti u sadašnjem obliku… Ništa se ne može uvesti u ovim okolnostima”, kazao je.
Konzervativna Orbanova vlada željela je uvesti porez na preuzimanje podataka s interneta u visini od 150 forinta (3,80 kune) za gigabajt. Europska komisija oštro je kritizirala taj prijedlog, a njegovi protivnici su rekli da se njime žele ograničiti temeljne slobode.
Plan o uvođenju poreza na internet izazvao je najveće prosvjede protiv Orbanove vlade otkako se on vratio na vlast 2010. godine.
Vlada će iduće godine početi “nacionalne konzultacije” o tome treba li uvesti porez na internet, rekao je premijer dodajući da će konzultacije “dugo trajati”.
Prosvjednici su najavili “proslavu” u petak navečer.
Komentator BloombergViewa, Leonid Bershidsky napisao je kako niti jedna druga zemlja nije nametnula takav porez – ali da je taj prijedlog bio “uglavnom u skladu s poreznom politikom koju Orban provodi od dolaska na vlast 2010.”
Mađari plaćaju fiksni porez na dohodak od svega 16%, i državna korporativna stopa poreza je fiksirana na 19% (manje za male poduzetnike). Ali Mađarski PDV je 27%, najviši u Europi, i nametnuti su posebni porezi na pojedine industrije – uključujući bankarstvo, oglašavanje i telekomunikacije, koje su dominantne od strane inozemnih ulagača(igrača). Telekomunikacijski operateri plaćaju razgovore po minuti i po poruci. S gledišta Vlade, kako je internet postao dominantan u tim uslugama, trebalo bi, također, podijeliti i porezno opterećenje, obrazlaže Bershidsky.
No, stvarnost je da potrošači koji redovito prate programe preko streaming usluga poput Netflixa u troše oko 40 gigabajta mjesečno, što bi potencijalno predstavljalo mjesečno porezno opterećenje od preko 150 kuna.
Sredinom 90ih, kada je ideja o oporezivanju internet prometa prvi puta objavljena u Europi, 2 njena autora Luc Soete i Karin Kamp sa Sveučilišta u Maastrichu, požalila su se da su reakcije bile u spektru od uvreda do poruka da se ‘ostave interneta’.