Petir: nepoštenu trgovačku praksu treba neutralizirati

Foto: snimka zaslona

U današnjoj raspravi na Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta u okviru rasprave o „Rješavanju problema nepoštenih trgovačkih praksi među poduzećima u lancu opskrbe hranom”, Marijana Petir, zastupnica u Europskom parlamentu založila se da se malim i srednjim proizvođačima poljoprivrednih proizvoda zajamči minimum sigurnosti kada se radi o stavljanju njihovih proizvoda na tržište, kao i da im se omogući sigurna naplata tih proizvoda od strane trgovačkih lanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Može li se na bilo koji način neutralizirati nepoštena trgovačka praksa baš zato što se s jedne
strane trgovački lanci prehrambenih proizvoda bogate, dok mali proizvođači propadaju?” upitala je predstavnike Komisije Marijana Petir.

U raspravi je upravo u više intervencija zastupnika ukazano na loš položaj proizvođača naspram trgovačkih lanaca prehrambenih proizvoda, pogotovo ako proizvođači nisu organizirani u udruženja, a to je slučaj i u Hrvatskoj. Zastupnica Petir već je u više navrata upozorila da su hrvatski poljoprivredni proizvođači u nemogućoj poziciji jer nemaju svoje krovne organizacije koje bi im omogućile bolju pregovaračku poziciju s prerađivačima i otkupljivačima poljoprivrednih proizvoda te je još jednom pozvala Ministarstvo poljoprivrede da im pomogne.

Iskustva država članica su različita kada je riječ o nepoštenoj trgovačkoj praksi – od zadovoljavajuće uređenih odnosa u Danskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu do loših iskustava u istočnom dijelu EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Glavno pitanje koja si moramo postaviti, a koje proizlazi iz Zajedničke poljoprivredne politike, jest: jesu li proizvođači u ravnopravnoj položaju na tržištu te jesu li proizvođači i trgovački lanci prehrambenih proizvoda u ravnopravnom položaju?”, rekla je Petir, pozivajući na snažniju zaštitu i potporu poljoprivrednim proizvođačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.