Veliki njemački književnik Siegfried Lenz umro je u dobi od 88 godina, objavio je u utorak njegov nakladnik Hoffmann und Campe.
Rođen 1926. u Lycku, danas poljskom gradu Elku, Siegfried Lenz autor je brojnih romana, pripovjedaka, eseja, radiodrama i kazališnih djela u kojima je istraživao osjećaj njemačke krivnje poslije Drugoga svjetskog rata.
Najpoznatija njegova knjiga je “Sat njemačkoga” iz 1968. u kojoj prikazuje način na koji nacizam prodire u duše. To je potresna priča o Siggiju Jepsenu, zatočenom u zatvoru za mlade prijestupnike na otoku u blizini Hamburga, koji je kažnjen jer je predao prazan papir na temu “radost dužnosti”.
Sin službenika carine, Lenz je unovačen u njemačku mornaricu 1944. Nešto prije svršetka Drugoga svjetskog rata, dezertirao je u Dansku, gdje je uhvaćen kao ratni zarobljenik.
Poslije rata studirao je filozofiju, engleski i povijest književnosti na Sveučilištu u Hamburgu. No, ubrzo je prekinuo studij i zaposlio se u konzervativnom dnevniku Die Weltu.
Od 1951. piše i živi u Hamburgu.
Osim “Sata njemačkog” poznatija su mu djela “Zavičajni muzej”, “Bili su jastrebovi u zraku”, “Čovjek u rijeci”, “Gubitak”, “Zvučna proba” i “Vojno vježbalište”.