Petir i Tomašić za pravo država zabrane žive GMO organizme u svom okolišu

Foto: Fah

Europarlamentarna zastupnica Ruža Tomašić danas je na sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu održala govor na temu “Mogućnost država članica da ograniče ili zabrane uzgoj GMO-a na svojem državnom području”. Zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir je govoreći danas na plenarnoj sjednici u Strasbourgu o Direktivi (EU) Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2001/18/EZ u pogledu mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uzgoj genetski modificiranih organizama (GMO-a) na svojem državnom području od Europske komisije zatražila novu direktivu koja će uvažavati odluke država članica o zabrani ispuštanja živih GMO-a u okoliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kao osoba koja se zalaže za načelo supsidijarnosti smatram da države članice moraju imati autonomnu mogućnost zabraniti ili ograničiti ispuštanje živih GMO u okoliš i stoga tražim da se to pravo poštuje,“ rekla je Petir.

Dodala je da je ponosna što živi u Hrvatskoj koja je GMO free zemlja i zadovoljna je što je Hrvatska okružena susjedima koji su također odlučili biti slobodni od GMO-a te je istaknula da je preko 4500 jedinica lokalne samouprave i više od 150 regija u Europi donijelo odluke na svojim predstavničkim tijelima o zabrani sjetve GMO sjemena na svom teritoriju.

„Danas govorim u njihovo ime i tražim da se njihova odluka poštuje jer je njihova odluka odraz volje građana. A mi ovdje u Europskom parlamentu, kao i naše kolege u Vijeću ili Komisiji trebamo poštivati volju naših građana. Stoga smatram da je ova direktiva trebala uvažiti odluku države članice  kao relevantnu i prihvatiti je, a ne tražiti da država članica ukoliko želi zabraniti ispuštanje živih GMO u okoliš mora uz svoju odluku, predočiti i druge razloge, obrazloženja i dokaze koji se mogu ali i ne moraju prihvatiti,“ naglasila je zastupnica Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da genetski inženjering može izazvati dalekosežne posljedice po okoliš, proizvodnju hrane i ljudsko zdravlje. Multinacionalne kompanije žele zagospodariti cijelim hranidbenim lancem i ovom direktivom trebalo im je pokazati da to nije prihvatljivo i da ne mogu biti u istoj ravni s državama članicama.

“Europa je trebala biti mudrija i iskoristiti svoju prednost kao zelenog kontinenta. Nadam se da će prijedlog Komisije kojeg očekujem ove godine kako je predsjednik Juncker i obećao, biti više u korist Europe bez GMO-a za koju se ja zalažem”, rekla je Petir.

Tomašić: svatko ima pravo birati svoju sudbinu i ni jednoj članici ne bi trebalo onemogućiti ili pak nametnuti uzgoj GMO-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U govoru je naglasila kako problematiku uzgoja GMO-a vidi kao jednu od većih točaka prijepora unutar Europske unije. Konstatirala je da ovo izvješće predstavlja korak u pravom smjeru jer uspostavlja učinkovitiji sustav od onog kojeg predlaže Vijeće, ali ne ide dovoljno daleko u prijenosu nadležnosti na države članice.

Također, zastupnica Tomašić istaknula je da duboko vjeruje kako svatko ima pravo birati svoju sudbinu i kako ni jednoj članici ne bi trebalo onemogućiti ili pak nametnuti uzgoj GMO-a uz napomenu da ona Hrvatsku vidi kao državu slobodnu od GMO-a, ali isto tako daje za pravo svakome da svoju državu vidi drugačijom.

Na kraju govora zastupnica Tomašić kazala je da smatra kako primarna uloga Komisije u ovom slučaju treba biti nadziranje i osiguravanje da oni koji odaberu GMO ne kontaminiraju one koji ga ne žele. Glavnina kvalitetne regulative s europske razine trebala bi ići prvenstveno u smjeru učinkovitog uspostavljanja odgovarajućih tampon zona između područja bez GMO-a i područja gdje se GMO uzgaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.