Energetska kriza u Njemačkoj pretvara se u proizvodnu krizu, a izvršni direktor čeličane ArcelorMittal kaže da se njemačko krilo tvrtke više ne može natjecati zbog velikih energetskih troškova.
“Proizvodnja u Njemačkoj trenutno više nije konkurentna”, rekao je Reiner Blaschek, izvršni direktor njemačkog ArcelorMittala, koji je nedavno zatvorio dvije tvornice u zemlji. On poziva na brzu političku intervenciju: “Potrebne su nam konkurentne cijene energije za industriju.”
Cijene plina i električne energije, koje su skočile posljednjih mjeseci zbog sankcija i odluke Rusije da smanji dotok plina, ostavile su mnoga industrijska poduzeća s previsokim ulaznim troškovima da bi ostale profitabilne, a mnogi ekonomski stručnjaci predviđaju daljnje probleme za glavni njemački industrijski sektor, što bi imalo povratne učinke na ostatak njemačkog gospodarstva, prenosi Remix.
Tvornica će do daljnjega prestati proizvoditi ključni sastojak za industriju čelika
U tvornici čelika ArcelorMittala u luci Hamburg, radnici koordiniraju proizvodnju kako bi osigurali da ne stvara električna opterećenja – koja se mogu vidjeti tijekom jutra i večeri – za stanovnike grada Hamburga. Čeličana u Hamburgu troši ogromnu količinu energije. Na primjer, u jednoj od talionica koja proizvodi sirovo željezo, potroši se 76.000 kilovatsati električne energije u samo jednom satu, što je ekvivalent pola milijuna televizora, piše njemački list Die Welt.
“Imamo potrebe za plinom grada Lübecka i potrebe za električnom energijom Kiela”, rekao je Ansgar Jüchter, inženjer u tvornici.
Dok cijene električne energije vrtoglavo rastu, tvornica je odjednom prepuštena na milost i nemilost tržišta. Ne radi se samo o koordinaciji oko potrošnje električne energije, već i oko vremena. Postrojenje si sada može priuštiti proizvodnju čelika samo ako ima dovoljno solarne energije i energije vjetra.
No, postrojenje troši i ogromne količine prirodnog plina, pa je po tom pitanju situacija još gora. Tvornica proizvodi spužvasto željezo unutar tornja od 60 metara, a ključni sastojci za njegovu proizvodnju su željezna rudača i plin. Počevši od 1. listopada, tvornica će do daljnjega prestati proizvoditi ovaj ključni sastojak za industriju čelika.
Čelik iz tvornice koristi se u proizvodnji strojeva, automobila i brodova, kao i u mostovima, zgradama, elektranama i cjevovodima..
Uz smanjenje pogona u Hamburgu, ArcelorMittal će krajem mjeseca zatvoriti visoku peć u svom pogonu u Bremenu, potez koji je dospio na naslovnice jer je čelični div prva velika industrijska grupacija koja je zatvorila proizvodnju u Njemačkoj zbog energetske krize. Slučaj pokazuje koliko brzo problemi u ključnoj tvrtki mogu uzdrmati čitave opskrbne lance.
Čelik iz tvornice u Hamburgu koristi se u proizvodnji strojeva, automobila i brodova, kao i u mostovima, zgradama, elektranama i cjevovodima. Budući da cijene nastavljaju rasti, nije samo industrija čelika u opasnosti, već bi domino efekt mogao dovesti do prekida rada velikih dijelova njemačke industrije, smatra Blaschek.
“Drugi industrijski sektori također imaju velike probleme”, rekao je izvršni direktor njemačkog ArcelorMittala.
Brojke Udruge industrije čelika pokazuju koliko je situacija teška. Prema udruzi, dodatni troškovi energije ove će godine premašiti 10 milijardi eura, što je jednako četvrtini prosječnog godišnjeg prometa u njemačkoj industriji čelika.
Remix News je prošli tjedan izvijestio da njemačke tvrtke sve više nemaju pristup zalihama energije na tržištu, a Udruga njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) upozorava da će njemačko gospodarstvo jednostavno prestati raditi ako zalihe energije presuše.
“Sve više tvrtki nam govori da više uopće nemaju ugovor o opskrbi električnom energijom ili plinom. Slavina je zatvorena u pravom smislu te riječi”, rekao je predsjednik DIHK-a Peter Adrian za redakciju RND-a. “Ali bez energije nijedno gospodarstvo ne može funkcionirati.”