Prva tužba za zlostavljanje u rumunjskim sirotištima u doba komunizma

Prva tužba za zlostavljanje stotina djece u rumunjskim sirotištima u doba komunizma podignuta je u Bukureštu više od 25 godina nakon pada diktature 1989., priopćio je u četvrtak Institut za istraživanje komunističkih zločina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Htjeli smo da se sud pozabavi tragičnim poglavljem naše nedavne povijesti” u kojemu je, po procjenama, stradalo “više od 10.000 ljudi”, rekao je predsjednik instituta (IICCMER) Radu Preda na tiskovnoj konferenciji.

Tužba podignuta u srijedu prva je u nizu koji je najavio IICCMER, a odnosi se na tri sirotišta na sjeveru zemlje, u Cighidu, Pastraveniju i Sighetu Marmatieiju.

Ondje je najmanje 771 napušteno dijete izgubilo život između 1966. i 1991., navode istraživači instituta koji govore o “nepostojanju minimalnih higijenskih uvjeta”, “podovima prekrivenim izmetom i “nestašici odgovarajuće hrane za djecu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta djeca koju je komunistički režim smatrao “nekorisnima”, nisu imala medicinsku njegu, a živjela su u “hladnim i vlažnim” prostorijama, rekao je Catalin Constantinescu, pravni savjetnik instituta.

Diktator Nicolae Ceausescu je od 1966. vodio svoju demografsku politiku. Nakon što je “porastao broj djece rođene s malformacijama te s tjelesnim i psihičkim bolestima”, tisuće takve djece je nažalost bilo napušteno.

Rumunjske vlasti se dugo nisu htjele baviti tim dijelom domaće povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1945. do 1989. više od 600.000 Rumunja je osuđeno i zatvoreno zbog političkih razloga, navodi Muzej sjećanja na žrtve komunizma u Sighetu.

Dvojica bivših upravitelja političkih zatvora osuđena su 2016. i 2017. za “zločin protiv čovječnosti”, a druge istrage su u tijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.