Razgovori o ujedinjenju Cipra okončani bez sporazuma

Foto: Thinkstock

Razgovori koji su trebali riješiti desetljećima stare podjele na Cipru završili su u četvrtak u Ženevi bez sporazuma, no s planom da se dužnosnici ponovno sastanu 18. siječnja kako bi rješavali osjetljivo pitanje sigurnosti prije nego li ponovno pokušaju postići politički sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres kazao je za Reuters kako je uvjeren da su sudionici pregovora odlučni učiniti “posljednje napore” na iznalaženju rješenja.

Nije utvrđen precizan datum kada bi se ponovno mogli sastati jamci ovoga procesa, ministri vanjskih poslova Grčke, Turske i Velike Britanije.

Ranije tijekom dana Guterres je ocijenio kako pregovori kojima se pokušava doći do ujedinjenja etnički podijeljenog Cipra pokazuju ohrabrujuće rezultate, no upozorio je da se ne smije očekivati brzo rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je istaknuo kako su za provedbu dogovora o kraju sukoba koji se pokušava razriješiti već desetljećima potrebni instrumenti.

“Naš cilj je doći do potrebnih rezultata, a za to trebamo ozbiljno raditi onoliko vremena koliko je za to potrebno”, naglasio je Guterres dodavši da svijet “suočen s toliko katastrofalnih situacija očajno treba simbol nade” te da na početku 2017. to može biti Cipar.

Guterres je u Ženevi predsjedao sigurnosnom konferencijom o Cipru, na kojoj su u pregovorima sudjelovali čelnici ciparskih Grka i ciparskih Turaka, Nicos Anastasiades i Mustafa Akinci te ministri vanjskih poslova Grčke, Turske i Velike Britanije, država koje su od ciparske neovisnosti iz 1960. jamci neovisnosti, teritorijalnog integriteta i sigurnosti tog sredozemnog otoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cipar je podijeljen od 1974., kad je turska vojska izvela invaziju na otok kao odgovor na puč kojim je svrgnut predsjednik Makarios. Do državnog udara došlo je na poticaj grčke vojne hunte i njime se tražilo ujedinjenje Grčke i Cipra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.