Ruskog veleposlanika u Sloveniji kritiziraju zbog potpore Erjavčevoj stranci pred izbore

Foto: fah

Ruski veleposlanik u Sloveniji Doku Zavgajev kritiziran je zbog izjave koja se mogla shvatiti kao protivna nepisanim pravilima diplomatskog protokola, a shvaćena je kao suptilno miješanje u domaću politiku davanjem potpore stranci ministra vanjskih poslova Karla Erjavca pred osjetljive parlamentarne izbore početkom lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zavgajev i slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nazočili su prošlog petka u Ljubljani potpisu sporazuma o dugoročnoj isporuci ruskog plina Sloveniji, a ruski je diplomat tom prigodom izjavio da je Demokratska stranka slovenskih umirovljenika DESUS kojoj je Erjavec već niz godina na čelu mnogo pokazala i da vodi odgovornu i zahtjevnu kampanju, te ima “konkretne i dugoročne programe”.
Prema neslužbenim ocjenama poznavatelja diplomatske etikete, visoki se ruski diplomat tom izjavom “aktivno uključio u slovensku izbornu kampanju”, što nije primjereno njegovu statusu, prenijeli su neki slovenski mediji.
Erjavec je između ostalog i supredsjedatelj rusko-slovenskog međuvladinog odbora za gospodarsku suradnju, a neki ga u Sloveniji kritiziraju zbog navodno “proruskih” izjava u kojima se zalagao za prekid sankcija protiv Rusije.

Predsjednik parlamenta Milan Brglez izjavio je za Slovensku televiziju da ga je izjava Zavgajeva iznenadila i da je “blago rečeno neobična”.
Takva je izjava kojom izražava potporu samo jednoj političkoj stranci, i to u predizborno vrijeme, u suprotnosti s bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima i veleposlanici tako ne bi smjeli nastupati u zemljama u kojima su gosti, kazao je Brglez.
Zbog nekih izjava u vezi s mogućnošću navodnog “posredovanja” u formiranju vladajuće koalicije u Sloveniji nakon izbora 2011. u Ljubljani su kritizirali i bivšeg američkog veleposlanika Josepha Mussomellija koji je tada bio pozvan na razgovor u ministarstvo vanjskih poslova.
Kritike je Mussomelli, koji je često nastupao u slovenskim medijima, doživio i 2014., kad je izjavio da bivši slovenski predsjednik Danilo Tuerk unatoč bogatom diplomatskom iskustvu nema mnogo izgleda sa svojom kandidaturom za glavnog tajnika UN-a jer politički “dijeli Sloveniju”, zbog čega Tuerkovu kandidaturu tada nije podržavala ni cijela slovenska politika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.