Slovenija kaže da ne će postaviti žicu duž cijele granice s Hrvatskom

fah

Slovenska vlada u petak je zanijekala da namjerava podići žičanu ogradu na cijeloj kopnenoj granici s Hrvatskom dugoj 670 kilometara, a policija navodi da se protok migranata iz Hrvatske i prema Austriji nastavlja uobičajeno, kao od početka godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reagirajući na navode nekih medija kako u rezervi ima “plan B” koji uključuje nastavak postavljanja žilet-žice koja je sada samo na nekim sektorima granice dugim 155 kilometara, vlada premijera Mire Cerara navela je u priopćenju da su sadašnje mjere privremenog karaktera i da neće podići ogradu na cijeloj granici.

To je predložila parlamentarna oporba desnog centra koja vidi opasnost od rasta migrantskog vala, posebno na proljeće, pa je zahtijevala novu izvantednu sjednicu parlamenta, te smjenjivanje ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, među ostalim i zbog pogrešne politike prema migrantima.

Vlada navodi i kako su bez osnove špekulacije da će Njemačka i Austrija zbog najavljenih restrikcija u useljeničkoj politici uskoro tisuće migranata vraćati u Sloveniju kao tampon zonu, što se proširilo u javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Slovenija u postojećim okolnostima u najvećoj mogućoj mjeri pri prijamu migranata poštuje Dublinsku uredbu, a ima obveze samo prema onim izbjeglicama koji su kod nas zatražili azil, osim ako nisu samovoljno otišli”, navodi slovenska vlada, uz ocjenu da masovno vraćanje migranata u Sloveniju nije moguće.

Ravnatelj slovenske policije Marjan Fank izjavio je za Slovensku televiziju da unatoč najavama Austrije o oštrijim kriterijima za primanje migranata danas u tom smislu nije bilo promjena režima ni na hrvatskoj ni na austrijskoj granici.

Prema podatcima slovenske policijne kroz Sloveniju je u posljednja tri mjeseca prošlo 411.000 migranata i izbjeglica, a prosječni dnevni priljev iz Hrvatske od početka ove godine manji je od 3000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.