Slovenija: Obavještajna služba SOVA nakon 11 mjeseci prekinula bijeli štrajk

Foto: Fah

Djelatnici slovenske obavještajne službe SOVA prekinuli su svoj bijeli štrajk nakon razgovora s novoimenovanim ravnateljem agencije Rajkom Kozmeljom, potvrdio je u ponedjeljak predsjednik Sindikata državnih tijela Slovenije (SDOS) .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavještajci su štrajkali od 1. prosinca prošle godine, ostvarivši tako rekord u dužini sindikalnog prosvjeda u povijesti Slovenije do sada, ali su, kako navodi njihov sindikat, obavljali sve nužne poslove na obavještajnoj zaštiti i sigurnosti države i građana.

Sindikat Sove je prekinuo štrajk jer vjeruje novom direktoru da će nova vlada srediti stanje u agenciji, kazao je u ponedjeljak Frančišek Verk, predsjednik sindikalne unije sindikata u državnim organima i tijelima.

Po njegovim riječima, prijašnja vlada Mire Cerara nije imala razumijevanja za obavještajnu djelatnost koja je „najtješnja pratilja diplomacije“, a s obavještajcima o njihovim zahtjevima da se srede radni uvjeti i plaće nitko nije htio razgovarati osim tadašnjeg ravnatelja, što nije bilo dovoljno da obustave svoj prosvjed.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obećanja novog ravnatelja pokazuju da će doći do nove kvalitete u shvaćanju i razumijevanju te službe i da će toga postati svjestan i prijašnji premijer, sadašnji ministar vanjskih poslova Miro Cerar, kazao je Verk.

Novi slovenski premijer Marijan Šarec je na mjesto direktora SOVA-e imenovao stručnjaka iz ministarstva unutarnjih poslova kojega ocjenjuju smirenim i sklonim dijalogu,no više nesporazuma u koaliciji izazvalo je njegovo imenovanje za svog savjetnika za sigurnost bivšeg prvog obavještajca Slovenije Damira Črnčeca, kojemu ljevica i nevladine udruge pripisuju ekstremna desničarska pa i rasistička stajališta o kojima je javno iznosio mišljenje u medijima proteklih nekoliko godina, posebno u vrijeme akutne migrantske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.