Spolno zlostavljanje maloljetnika je težak zločin – to je kao sotonistička misa

Nakon trodnevnoga posjeta Svetoj zemlji papa Franjo na povratku u Rim odgovarao je na pitanja novinara koji su s njime putovali u zrakoplovu. U 40-minutnome razgovoru, Papa je odgovarao na različita pitanja od crkvenih napora za suzbijanje zlostavljanja maloljetnika od strane svećenika i redovnika, do reforme Rimske kurije. Novinare je zanimalo Papino stajalište o celibatu, odreknuću od službe Benedikta XVI. te kamo planira na iduća apostolska putovanja, izvijestio je Radio Vatikan, a objavila IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa je za prvi tjedan u lipnju najavio misu u kapelici Doma Svete Marte u Vatikanu sa žrtvama seksualnoga zlostavljanja. Nakon mise Papa će razgovarati sa žrtvama, koje su iz Njemačke, Engleske i Irske, a susretu će nazočiti i bostonski kardinal Sean P. O’Malley, predsjednik Povjerenstva za zaštitu maloljetnika od seksualnog zlostavljanja. Papa je potvrdio da u slučajevima pedofilije neće biti povlaštenih te da su trojica biskupa pod istragom Svete Stolice, a jedan je već osuđen. Govoreći o spolnom zlostavljanju maloljetnika, Papa je koristio oštre riječi, istaknuvši: “Spolno zlostavljanje je težak zločin a svećenik koji ga čini izdaje tijelo Gospodinovo. To je kao sotonistička misa”.

Odgovarajući na pitanje o svećeničkom celibatu, Papa je rekao da Katolička Crkva istočnoga obreda redi oženjene za svećenike, te da celibat nije dogma nego pravilo života koje on poštuje i smatra velikim darom za Crkvu. Premda su “vrata za diskusiju” otvorena, trenutačno su za Crkvu druge teme u središtu interesa.

Glede nadolazeće sinode o obitelji, a na novinarsko pitanje o pričesti rastavljenih i ponovno vjenčanih, Papa je, kako prenosi KNA, upozorio da su problemi obitelji veliki i da se to pitanje treba gledati u cjelini, rekavši da je pravi problem kriza koju obitelj danas proživljava i opadanje broja mladih ljudi koji se odlučuju za brak. Međutim, postupak priprave za brak i postupak za proglašenje ništavnosti braka trebaju daljnje promišljanje, dodao je Papa. Također je istaknuo da se u Crkvi prema rastavljenim katolicima ne smije ponašati kao da su ekskomunicirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuvši se na poziv na molitvu za mir koju je uputio palestinskome i izraelskome predsjedniku, Papa je rekao da nije određen datum za tu molitvu. Susret dvojice predsjednika bit će molitveni susret, a ne čin posredovanja, rekao je poglavar Katoličke Crkve najavivši da će na molitvi sudjelovati i rabin i muslimanski vjerski službenik.

Papa je novinarima najavio i apostolska putovanja u Južnu Koreju, te u siječnju Sri Lanku i na Filipine, gdje će pohoditi područje koje je prije nekoliko godina pogodio razorni tsunami. U kolovozu će u Seulu sudjelovati na Azijskom danu mladih i blaženima proglasiti korejske mučenike.

Na pitanje o proglašenju blaženim pape Pija XII, papa Franjo je odgovorio da je kauza otvorena, ali da još uvijek nedostaje čudo za proglašenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Otac se osvrnuo i na reformu Rimske kurije rekavši, smijući se, da je on vjerojatno najveća prepreka toj reformi. Dodao je da je zadovoljan dosadašnjim i najavio nove susrete Vijeća kardinala. Osmorica kardinala savjetnika susrest će se u srpnju te u rujnu. Reforma je započeta s vatikanskim financijama o čemu je bilo velikog odjeka u medijima, rekao je Papa novinarima.

Na pitanje, hoće li kao Benedikt XVI. odstupiti iz papinske službe, papa Franjo je odgovorio: “On je otvorio vrata za umirovljenje papa”, no samo Bog zna hoće li u budućnosti biti takvih slučajeva. Kada dođe vrijeme, “učinit ću što mi Gospodin kaže, molit ću i pokušati shvatiti Božju volju”, rekao je Papa.

To je bila druga “leteća konferencija za novinare” pape Franje; prvu je održao na povratku sa Svjetskoga dana mladih u Rio de Janeiru, piše IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.