Steinmeier: Njemačka ima dužnost promicati mir u svijetu

epa04729665 German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier delivers a speech during a commemmorative session of the Berlin state parliament, in Berlin, 02 May 2015. Germany has a special duty to promote peace in the world, Steinmeier said at the event in Berlin to mark the 70th anniversary of the end of World War II. EPA/WOLFGANG KUMM

Posebna dužnost Njemačke je promicati mir u svijetu, rekao je njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier u subotu u Berlinu u povodu obilježavanja 70-te godišnjice završetka Drugoga svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možda i više od drugih mi se moramo truditi da danas preuzmemo odgovornost za očuvanje mira u svijetu”, kazao je ministar na posebnoj sjednici održanoj u parlamentu, dodavši da ga ispunjaju zahvalnost i smjernost jer Nijemci nisu jedini u obilježavanju sjećanja na žrtve Drugoga svjetskog rata. Pritom je mislio na partnere poput Sjedinjenih Država, Rusije i Poljske. “Nikada nećemo pustiti ruku koju ste nam pružili”, poručio je Steinmeier.

Upotrijebivši hebrejsku riječ za holokaust tijekom kojega su nacisti pobili šest milijuna židova, Steinmeier je istaknuo da je prijateljstvo koje se razvilo između Njemačke i Izraela nakon nezamislivih “zločina počinjenih tijekom Shoe gotovo ravno čudu”.

Njemačka kancelarka Angela Merkel u tjednom je video obraćanju naciji u povodu 70. godišnjice završetka II. svjetskog rata kazala kako je na Nijemcima posebna odgovornost zbog koje se prema onome što su počinili tijekom nacističkog razdoblja trebaju odnositi obzirno i s puno razumijevanja. Kazala je i da će za nju poseban biti trenutak kada zajedno s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom 10. svibnja u Moskvi položi vijenac na grob nepoznatom vojniku u znak sjećanja na sve žrtve rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački predsjednik Joachim Gauck je u povodu predstojećih događaja kazao kako treba pohvaliti vojnike Crvene armije za njihovu ulogu u okončanju rata. “8. svibnja smo oslobođeni, a tomu su pridonijeli i sovjetski vojnici zbog čega im dugujemo zahvalnost i poštovanje”, kazao je njemački predsjednik za Sueddeutsche Zeitung, objasnivši da je to “istina bez obzira na činjenicu da su sovjetski osloboditelji nakon rata provodili represiju i progone u istočnoj Njemačkoj”.

Rekao je i da će se u svojim govorima usredotočiti na sudbinu sovjetskih zatvorenika te je najavio posjet bivšem ratnom zarobljeničkom logoru Bielefeld u kojemu su sada pohranjeni brojni dokumenti.

Ovogodišnju ceremoniju koja će se održati u Rusiji zasjenila je najava većine europskih čelnika, kao i američkog predsjednika Baracka Obame da će je bojkotirati zbog potpore Rusije pobunjenicima u sukobu u istočnoj Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.