Štern o novom europskom paketu sankcija Rusiji: Ispada da je Europa jedini gubitnik

Štern
Foto: fah

“Sada je prilika da se dogovori koliko je EU spremna plaćati rusku naftu i derivate, ali po jednakom kriterijima za sve zemlje članice EU”, kaže energetski konzultant Davor Štern za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> EU dogovorila novi paket sankcija Rusiji: Uvodi se i mjera zbog koje je Putin već prijetio Europi

Članice Europske unije dogovorile su novi krug sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu.

“Postigli smo politički dogovor o novim sankcijama protiv Rusije – to je snažan odgovor EU-a na Putinovu ilegalnu aneksiju ukrajinskog teritorija“, napisala je na Twitteru Edita Hrda, stalna predstavnica Češke Republike pri EU, države koja trenutačno predsjeda europskim savezom.

Ranije u srijedu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predložila je u Europskom parlamentu ograničenje cijene plina za proizvodnju električne energije i zauzela se za zajednički sustav nabave energenata u EU-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnoviji planirani paket EU sankcija Rusiji, sada već 8. paket sankcija u nizu za Večernji list komentirao je Davor Štern, energetski konzultant, svojedobno i generalni direktor Ine.

Štern: “Nafta iz Rusije zaobilazno će dolaziti na europsko tržište”

“Sad je prilika da EU sabere svoje misli i da to jedinstveno tijelo dogovori i cijenu i maksimalne količine energije iz Rusije i cijenu. Ova situacija da se nekim državama dopusti uvoz ruske nafte je opet nepošteno – Mađarima dopuštaju, Poljacima ne. Ovo je prilika da Europska unija donese jedinstvenu politiku prema Rusiji. Ograničavanje cijene energenata je stvar pregovora. Rusi dobivaju manje novca za naftu od Europske unije, a onda moraju tu naftu prodavati s popustom pa to ide preko Indije, i opet zaobilazno dolazi na europsko tržište”, procjenjuje Štern.

Hoće li nove sankcije smanjiti cijene goriva u Europi ili će dovesti do povećanja cijena, pogotovo ako dođe do nestašice nafte?

“Ne, ne nužno. Ne bi trebalo doći do nestašice nafte unatoč sastanku OPEC-a koji dogovara količine proizvodnje radi povećanja cijena nafte. Ova mjera EU bi trebala i ograničiti cijene goriva u Europi. Sada je prilika da se dogovori koliko je EU spremna plaćati rusku naftu i derivate, ali po jednakom kriterijima za sve zemlje članice EU”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po čemu se ove sankcije razlikuju od prethodnih?

“Nisam protiv sankcija, ali sam protiv sankcija koje štete nama. Sve sankcije se razvodne s vremenom, postoje ljudi koji su vrlo uspješni u izbjegavanju sankcija, i to nisu sankcije koje obvezuju cijeli svijet. Amerika nije izložena tim sankcijama. Ispada da je Europa jedini gubitnik. Svaka sankcija koja šteti onome koji je donio te sankcije nije dobra. On trpi štetu, a ja trpim još veću štetu, a to je sada situacija. Rusija i dalje dobiva novac. Sadašnje cijene nafte i plina trebaju se uzeti kao početna cijena za pregovore s Rusijom. Ima mjera kojima bi se moglo više kazniti Rusiju, ali bi mogle štetiti Americi. Govorilo se o tome, ali se nije provelo”.

Jesu li više europske zemlje pogođene sankcijama, nego Rusija?

“Mislim da da, mene se kao građanina EU ne tiče koliko je Rusija pogođena, ali me se svakako tiče koliko je EU pogođena. Njemačka ekonomija posustaje, Francuska isto. I Italiji je teško. Sami sebi smo napravili štetu. Ne mogu predvidjeti kako će se rasplesti priča sa sankcijama do kraja ove godine, ali u svakom slučaju potrebno su pregovori. Pa i u najgorim ratovima je bilo pregovora, a sada nitko ni s kim ne pregovara. Samo čujemo o ukrajinskim pomacima na bojištu. Sankcije su sigurno naštetile i Europi”.

“Može EU to podnijeti, ali je to istovremeno i siromaši. EU gubi moć, stvaraju se pukotine u jedinstvu Europske unije, države donose različite taktike dok bi bilo bolje da se djeluje zajednički”, zaključuje Štern.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.