Što mozda ne znate, a trebali biste znati o povijesti EU-a

Objavljujemo kratak pregled činjenica što možda ne znate, a trebali biste znati o povijesti EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kratka povijest Europske Unije

Nakon njemačko-francuskoga ugovora, 9. svibnja 1950., o ujedinjavanju industrije ugljena i čelika pod zajedničku vlast, osnovana je 18. travnja 1951., Europska zajednica za ugljen i čelik, da bi 25. ožujka 1957., bio potpisan Rimski ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice.

Nakon toga je, 19. ožujka 1958. osnovan i Europski parlament. Poslije udruživanja različitih djelatnosti, 1. srpnja 1967. počeo se koristiti samo naziv Europska zajednica, a Europska unija formalno je osnovana Ugovorom iz Maastrichta, 7. veljače 1992. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslije Lisabonskoga ugovora, od 1. prosinca 2009., Europsku Uniju čini 27 zemalja članica, a kao 28. članica službeno postaje i Republika Hrvatska od 1. srpnja 2013. Godine.

Povijest zastave Europske Unije

Odmah nakon prvih ujedinjavanja, zemlje članice pokušale su pronaći rješenje za zastavu međuvladinih i nadnacionalnih zajednica europskih država, ali se odustalo od ponuđenih prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato je, 18. kolovoza 1950., raspisan natječaj za novu zastavu ujedinjene Europe. Od natječaja do usvajanja prednost je išla u prilog bijelim ili zlatnim zvijezdama na plavoj podlozi. Kako je došlo do današnje zastave nikada nije bilo službeno objavljeno, ali se nagađalo da je pobijedio francuski umjetnik Arsene Heitz.

Istu zastavu, 11. travnja 1983., prihvatio je Europski parlament, a 26. ožujka 1986. i Europska Zajednica.

Ugovorom u Maastrichtu, godine 1992., potvrđena i kao službena zastava Europske Unije.
Zastava Europske Unije, u omjeru 3:2, ima krunu od 12 zlatnih zvijezda na plavoj podlozi. Zvijezde se ne okreću u osi, nego su pravilno raspoređene u krug kao brojevi na satu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Motivacija začetnika zastave Arsena Heitza pri njezinoj izradi

Arsène Heitz, začetnik zastave Europske Unije, izjavio je u razgovoru za časopis Lourdes 2004., da je kao član marijanske udruge za idejni prijedlog dobio nadahnuće u sakralnom motivu koji prikazuje Gospu Bezgrješnoga Začeća sa zlatnom krunom na glavi.

Upravo to je slika iz Biblije koju je sveti Ivan apostol vidio u nadahnuću kada je bio zarobljen na otoku Patmosu u Egejskom moru.
Tekst se nalazi zapisan u Bibliji u knjizi Otkrivenja, poglavlje 12 redak 1:
“I znamenje veliko pokaza se na nebu: Žena odjevena suncem, mjesec joj pod nogama, a na glavi vijenac od dvanaest zvijezda.”

Likovni motiv – kruna od 12 zvijezda – poznata je u kršćanskoj umjetnosti. Nakon Gospinih ukazanja, 27. studenog 1830., vidjelica sv. Katarina Labouré preporučila je vjernicima Čudotvornu Gospinu medaljicu koja na sebi ima krunu od 12 zvijezda. Takvu medaljicu nosila je i vidjelica sv. Bernardica Soubirous kada joj se 11. veljače 1859. prvi put ukazala Gospa u Lourdesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istu medaljicu, kako je isticao, nosio je i Arsène Heitz, pobjednik na natječaju za zastavu Europske Unije.
Tako je sakralni simbol, corona stellarum duodecim – kruna od 12 zvijezda Žene iz Otkrivenja, postao simbol ujedinjenja europskih naroda, a zastava Europske Unije – marijanska zastava.

Broj 12 u zastavi EU

Europska zastava je ne samo simbol EU, već i europskog jedinstva i identiteta u širem smislu. Krug od 12 zlatnožutih zvjezdica na plavoj podlozi simbolizira solidarnost i harmoniju među europskim narodima. Iako je kroz svoju povijest u jednom trenutku imala i dvanaest članica (od 1986-1995. godine), broj zvjezdica nema nikakve direktne veze s brojem država EU, već se smatra da broj 12 tradicionalno simbolizira savršenstvo i sjedinjenost.

Zastava će zato ostati nepromijenjena bez obzira na buduća proširenja EU.

Ono što je možda nepoznato da je upravo broj 12 već tisućama godina broj koji simbolizira Božje savršenstvo i ujedinjenost. Posebno se to vidi u Bibliji, nadahnutoj knjizi Židova (Stari Zavjet) i kršćana. Tako je već u Starom Zavjetu patrijarh Jakov imao 12 sinova, od njih je nastalo 12 plemena Božjeg naroda – Izraela. Tako i Mojsije pod brdom Sinaj, mjestu gdje Židovi vjeruju da mu je Bog dao 10 zapovijedi, podiže žrtvenik sa 12 stupova. U Novom Zavjetu Isus tako izabire 12 apostola, hrani mnoštvo sa kruhom iz 12 košara, a u knjizi Otkrivenja poglavlje 21 apostol Ivan vidi Božji nebeski grad Novi Jeruzalem koji ima 12 vrata na 12 temelja. U temeljima Božjeg grada su upisana imena 12 apostola. Sam grad je dugačak 144 lakta, 12×12, kao simbol savršenstva i sjedinjenja Boga s ljudima.

Plemenitost ideje EU

Već sama zastava u simbolici pokazuje interesantnu povezanost država Europske Unije sa njenim kršćanskim korijenima, kojih se neki Europljani danas olako odriču.

Nadahnutost ideje Europske Unije u želji za europskim jedinstvom i identitetom plemenita je u samom temelju. Sve države Europe, njih 28, imaju svoje tisućljetne korijene u jednoj zajedničkoj stvari – kršćanstvo. Tako današnju EU čine države povijesnog katoličkog, protestantskog i pravoslavnog kršćanstva i to bez izuzetka.

Današnji dan, čiji je najsnažniji simbol zastava EU, je trenutak za njezine stanovnike da se gledajući u tu istu zastavu prisjete svoje povijesti i korijena, te tako sjedinjeni u plemenitosti namjera osnivanja EU vide nadu i nadahnuće za bolju budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.