Stručnjaci UN-a: Izvranredno stanje u Francuskoj nameće pretjerana ograničenja

Foto: fah

Stručnjaci UN-a preporučili su u utorak Francuskoj da ne produljuje izvanredno stanje nakon 26. veljače, ocijenivši da ono uključuje “pretjerana i nesrazmjerna ograničenja temeljnih sloboda”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izvanredno stanje na snazi u Francuskoj i zakon o nadzoru elektroničkih komunikacija nameću pretjerana i nesrazmjerna ograničenja temeljnih sloboda”, navelo je pet izvjestitelja UN-a u priopćenju.

Među stručnjacima su i David Kay, nadležan za promociju i zaštitu prava na slobodu mišljenja i Ben Emmerson, izvjestitelj o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda u sklopu borbe protiv terorizma.

Ti stručnjaci, čije preporuke nisu obvezujuće, pozivaju francuske vlasti da ne produlje izvanredno stanje nakon 26. veljače, datuma određenog zakonom usvojenim nakon napada 13. studenoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dok Francuska raspravlja o postroženju mjera borbe protiv terorizma i u tom cilju pokreće reformu kaznenog zakonodavstva, mi pozivamo na reviziju tih odredbi i mogućih reformi, kako bi se osigurala njihova usklađenost s međunarodnim odredbama o ljudskim pravima, pišu stručnjaci u priopćenju.

Oni podsjećaju da je jamčenje prikladne zaštite od zloporaba u primjeni izvanrednih mjera i mjera nadzora u sklopu borbe protiv terorizma jedna od međunarodnih obveza francuske države.

kako bi se zajamčilo funkcioniranje pravne države i spriječilo proizvoljne postupke, stručnjaci preporučuju da se prije uvođenja protuterorističkih mjera one podvrgnu pravosudnoj kontroli. Zakon o izvanrednom stanju, koji privremeno proširuje ovlasti izvšne vlasti posebice u borbi protiv terorizma, omogućuje tek naknadnu pravnu kontrolu, ističu oni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.