Susret Orešković-Cerar: signal poboljšanja suradnje Hrvatske i Slovenije

fah

Susret novog hrvatskog premijera Tihomira Oreškovića i slovenskog premijera Mire Cerara u petak u Ljubljani signal je poboljšanja suradnje dviju država, osobito u migracijskog krizi, dok u ostalim pitanjima ne treba očekivati velike promjene, prve su ocjene slovenskih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To što je Orešković Ljubljanu izabrao za svoj prvi posjet nekoj europskoj državi govori da se u odnosima dviju država može očekivati bolja suradnja po pitanju migracijske krize od one s prijašnjom vladom, navodi Slovenska televizija, te dodaje da je kad je riječ o migracijama vlada bivšeg premijera Zorana Milanovića prema Sloveniji “pokazivala mišiće” i davala neodmjerene izjave, osobito tijekom izborne kampanje te zbog podizanja žičane ograde, a umjesto suradnje u Ljubljanu slala prosvjedne note.

Javna televizija navodi kako se nove poruke o boljoj komunikaciji i suradnji mogu iščitati i iz zadnjih poruka ministra vanjskih poslova Mire Kovača koji ističe probleme zbog ilegalnih migracija, te da je Orešković tijekom razgovora podržao Cerarovu ideju o boljoj kontroli migracijskog priljeva već na vanjskoj granici EU-a, ali i na grčko-makedonskoj granici.

U sličnom je tonu i komentar ljubljanskog “Dela” u broju od subote koje navodi da su poruke prvog susreta Orešković-Cerar pozitivne, ali da je to premaalo jer odnose dviju država opterećuju i druga pitanja, na primjer pitanje arbitražnog sporazuma od kojega je Hrvatska odstupila.
Milanoviću je tijekom izborne utrke u Hrvatskoj uspjelo svoju državu posvađati sa svima, tvrdi komentator Dela Zoran Potič.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski mediji navode kako je Cerar Oreškoviću ponovio stajalište Ljubljane kako arbitražni postupak treba nastaviti i da Slovenija očekuje da se to okonča presuudom koja će biti obvezujuća za obje strane, dok je i stajalište nove hrvatske vlade kako treba potražiti druge načine rješenja spora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.