Švicarska predsjednica želi referendum o odnosima s EU-om

Foto: fah

Bilo bi dobro održati referendum o odnosima Švicarske s EU-om, rekla je u nedjelju švicarska predsjednica Doris Leuthard, nakon zahlađenja odnosa Berna i Bruxellesa ovoga tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napetosti u odnosima s EU-om, kojoj Švicarska ne pripada, izbile su u vrijeme dok Velika Britanija pregovara s Unijom o izlasku i o budućim trgovinskim odnosima s najbližim susjedima.

Razgovori o novom okvirnom sporazumu između Švicarske i EU-a traju već neko vrijeme, a Bruxelles želi zamijeniti više od stotinu bilateralnih ugovora koji reguliraju odnose dviju strana.

No, odnosi su se ovoga tjedna pogoršali kada je EU odobrila švicarskim burzama tek djelomični pristup bloku, na što je Švicarska zaprijetila mjerama odmazde radi diskriminacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Važan je bilateralni put. Zato moramo razjasniti naše odnose s Europom. Moramo znati kojim putem idemo. U tom bi smislu referendum bio koristan”, rekla je Leuthard u intervjuu za švicarsli list Sonntag Blick.

Razgovori o okvirnom sporazumu napredovali su prošlog mjeseca kada je Švicarska pristala povećati uplate u proračun EU-a.

Sporazum bi omogućio da Švicarska usvoji zakone EU-a u zamjenu za lakši pristup jedinstvenom europskom tržištu, ključnom za švicarski izvoz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica je rekla da neke članice EU-a žele smjestiti Švicarsku u istu kategoriju s Britanijom, dok druge žele na uštrb Švicarske osnažiti svoje financijske centre.

Dodala je kako razumije skepticizam Švicaraca prema EU-a, ali ističe da dogovor s Unijom na koju otpadaju gotovo dvije trećine švicarske trgovine nema alternative.

“Možemo osnažiti suradnju s Indijom i Kinom, ali EU ostaje glavni. Treba nam mehanizam i regulirani odnosi s EU-om, koji će spriječiti političke igre kojima danas svjedočimo”, rekla je Leuthard.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.