Svjetski mediji objavili su kako se Mađarska povlači s Eurovizije, te su ustvrdili da je mađarska Vlada tako odlučila jer je Eurovizija “previše gay”, aludiravši tako da iza odluke stoji navodna homofobija. Mađarska vlada uzvratila je tim tvrdnjama, istaknuvši da se navod temelji na neodgovornom i pristranom novinarstvu.
Zoltán Kovács, glasnogovornik mađarskog premijera Viktora Orbána napisao je da je priča britanskog The Guardiana u potpunosti lažna.
“U slučaju da ste propustili: Umjesto da sudjeluje u Euroviziji, mađarski talent show od 2020. godine fokusirat će se na izravnu podršku mađarskim umjetnicima”, napisao je Kovács, javlja About Hungary.
Kovács je ukazao na medijsku pristranost, poručivši da izraz “previše gay” nikada nije izgovorio niti jedan član vlade.
Orbanov glasogovornik putem Twittera je također poručio da je odluka o napuštanju Eurovizije donesena prije nekoliko tjedana, i da trend lažnog izvještavanja protiv Mađarske postoji zbog njezine politike o migracijama, ekonomiji i obitelji. Pri tome je imenovao redom britanske medije The Guardian, The Telegraph i Daily Mail.
Hungary and Eurovision: fake news, fake news, fake news. Dear editors at @guardian, @telegraph, @mailonline and the like, here’s the real story: https://t.co/ehxPWKWeBq
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) 28. studenoga 2019.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Naime, priča o napuštanju Eurovizije jer je “previše gay” prvi puta je pokrenuta u tisku na engleskom jeziku u srijedu, kada je britanski The Guardian objavio članak pod naslovom “Mađarska se povlači s Eurovizije uslijed porasta anti-LGBTQ + retorike”.
Članak The Guardiana pojavio se mjesec dana nakon što je mađarska MTVA objavila da neće sudjelovati na natjecanju sljedeće godine jer želi usmjeriti sredstva na stvaranje nove domaće glazbe. Kovács je također naznačio da će se sredstva koja bi otišla na Euroviziju jednostavno utrošiti na “mađarski, domaći talent”.
Inače, među zemljama koje su u prošlosti odlučile ne sudjelovati na Euroviziji su Italija, Nizozemska, Francuska, Austrija, Danska, Češka i Grčka.
Italija nije sudjelovala 1981., 1982., 1986.godine, zatim između 1994. i 1996. godine te potom od 1998. do 2010. Nizozemska nije sudjelova 1985., 1991., 1995. i 2002. godine. Slovčaka je primjerice sudjelovala samo jednom između 2013. i 2019. godine, dok Austrija na Euroviziji nije sudjelovala devet puta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa