Tomašić pisala Hahnu: ‘Je li Komisiji efikasnost važnija od poštivanja suvereniteta?’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Europarlamentarna zastupnica i dopredsjednica Hrvatske konzervativne stranke (HKS) Ruža Tomašić 03. travnja u službenu proceduru Europskog parlamenta uputila je pitanje za pisani odgovor Europskoj komisiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pitanju se referirala na nedavnu izjavu povjerenika Johannesa Hahna kako se zalaže za ukidanje jednoglasnosti vezano uz odlučivanje o većini pitanja koja se tiču proširenja. Tom prilikom Hahn je istaknuo kako od otprilike 300 odluka koje se vezano uz proširenje trebaju donijeti jednoglasno, 298 ih se po njegovom mišljenju treba donijeti kvalificiranom većinom.

Hahn: Srbija na putu da postane članica EU-a do 2025.

“Budući da su Republika Hrvatska i ostale države koje su punopravne članice Unije postale prije nje sve uvjete za članstvo u Uniji morale ispuniti u potpunosti, uključujući i navedenih 300 jednoglasnih odluka, ne misli li povjerenik Hahn da bi ovakav gotovo isključivi prelazak na glasovanje kvalificiranom većinom bio diskriminatoran prema državama koje su uvjete za članstvo ispunile detaljno i beskompromisno?” – upitala je Tomašić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (1): Srbija i jednostrano proširivanje jurisdikcije na državljane susjednih zemalja

Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (2): Srbija i skrivanje podataka o sudbini nestalih u Domovinskom ratu

Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (3): Srbija i kršenje prava hrvatske nacionalne manjine’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku pitanja istaknula je kako Republika Hrvatska nažalost i dalje ima mnogobrojna važna otvorena pitanja sa Srbijom koja se na bilateralni način nisu mogla riješiti u posljednjih nekoliko desetljeća iz razloga što Srbija uporno odbija s Hrvatskom voditi bilo kakve razgovore o Domovinskom ratu te je na tom tragu Komisiju upitala ne misli li da će ovakvim prijedlogom Republici Hrvatskoj umnogome biti oduzeta mogućnost rješavanja ovih važnih pitanja.

“Smatra li Komisija da je u tom smislu efikasnost važnija od nediskriminacije i poštivanja suvereniteta individualnih država članica Unije?”, upitala je Tomašić na kraju.

Podsjetimo, povjerenik za proširenje Johannes Hahn zauzeo se u utorak u Bruxellesu za ukidanje jednoglasnosti pri odlučivanju o većini pitanja vezanih uz proširenje i prelazak na odlučivanje kvalificiranom većinom zbog veće efikasnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kada je riječ o proširenju postoji oko 300 odluka koje se sve moraju donijeti jednoglasno. Ja mislim da bi njih vjerojatno 298 trebalo donositi kvalificiranom većinom, a za preostale dvije, vjerojatno o početku pregovora i za konačnu odluku hoće li neka zemlja postati članica il ne, treba zadržati jednoglasnost”, rekao je Hahn u raspravi u odboru za vanjsku politiku Europskog parlamenta.

Podsjetimo, povjerenik za proširenje Johannes Hahn izjavio je kako se zalaže za ukidanje jednoglasnosti vezano uz odlučivanje o većini pitanja koja se tiču proširenja.

Tom prilikom istaknuo je kako od otprilike 300 odluka koje se vezano uz proširenje trebaju donijeti jednoglasno, 298 ih se po njegovom mišljenju treba donijeti kvalificiranom većinom.

Hahn je nedavno bio u posjetu Srbiji i istaknuo da je imao “dobar sastanak s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu, gdje smo razgovarali o prostojbama Kosova na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, koje krše sporazum CEFTA i regionalnu suradnju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.