TRANSformacija je doista prikladna riječ za “Izvješće o rodu i rodnom izražavanju” Vijeća Europe: imamo nacrt ustava za ”transrodni” kontinent.
Komesarka za ljudska prava pri Vijeću Europe, Dunja Mijatović, s nemalim je ponosom u ožujku predstavila izvješće (“issue paper”) “Ljudska prava, rodni identitet i njegovo izražavanje” (“Human Rights and Gender Identity and Expression”).
Transrodni ožujak
Danas, netom nakon što je u Hrvatskoj završila intenzivna kampanja za normalizaciju ”transrodnosti”, Izvješće se čita kao da ga je sastavio netko iz udruge KolekTIRV.
Naime, unatoč sve jačoj skepsi spram “rodne skrbi” diljem dobrano TRANSformiranih zapadnoeuropskih država, ovaj dokument afirmira listom sve zahtjeve koje ”transrodni” aktivisti bacaju u lice javnosti.
>Transgender kampanja kreće s praskom: 40% Hrvata ‘u potpunosti prihvaća transrodnost’?
Naravno, radikalni zahtjevi bacaju se u lice tek onda kad se zna da bi mogli polučiti uspjeh. To je pak moguće samo ako je javnost spremna prihvatiti ih, a političari spremni ugraditi ih u zakonodavstvo.
Možda će vas zanimati
Je li izvješće Vijeća Europe o rodnom identitetu Istanbulska konvencija 2.0?
Istanbulska konvencija mogla bi dobiti nasljednicu – Dunja Mijatović predstavila je izviješće o “šokantnoj diskriminaciji ‘trans-osoba'” u Europi.
Kako u Hrvatskoj prvi uvjet nije do kraja ispunjen, a drugi ne samo da je ispunjen, nego je zakonodavstvo bez znanja javnosti već davno bilo prilično prilagođeno zahtjevima, veoma je važno imati na oku reakcije političara.
>Prije pet godina Hrvatski sabor izglasao Istanbulsku konvenciju
Naime, premda je Izvješće pravno neobvezujući dokument, preporuke koje sadrži mogle bi biti osnova konvencije što će se europskim državama nuditi na potpis. A, dođe li do toga, to će biti potpuno logičan nastavak Istanbulske konvencije. Slikovito rečeno, ako je Istanbulska konvencija odškrinula vrata i uvalila nogu da ih se pravno više ne može zatvoriti, konvencija nastala na osnovi ovog dokumenta otvorila bi ih širom.
>GREVIO u nadzoru hrvatskih institucija: Posljedica ratifikacije kontroverzne Istanbulske konvencije
Što bi to značilo predočit ćemo isticanjem par “ključnih preporuka” iz Izvješća.
Što je to “rodni identitet”?
Ponajprije razjasnimo jednu važnu stvar.
Kao i Istanbulska konvencija, Izvješće se temelji na oslobađanju kategorije ‘roda’ od kategorije ‘spola’. No dok se u IK, skrivajući pravu svrhu iza žargona “zaštite žena” moralo referirati na spolom uvjetovani ženski rod, novi dokument se bavi isključivo “rodnim identitetom”, potpuno odvojenim od spola.
A što je to “rodni identitet”?
Pa jednostavno: “duboki osjećaj unutarnjeg i individualnog iskustva roda koje ima svaka osoba, a koji se može, ali i ne mora, poklapati sa spolom pripisanim pri rođenju.”
>Revolucija ide korak dalje-Udruga KolekTIRV objavila je protokol za LGBTIQ Hrvatsku
U prijevodu, rodni identitet je “duboki osjećaj” na osnovi kojeg netko može odlučiti je li muškarac, žena, nešto između ili ni jedno od to dvoje. U skladu s tim, taj netko ima pravo birati osobnu zamjenicu koju koristi, izmjenu upisa u Državnu maticu, “rodnu skrb” koja se kreće na spektru od uzimanja hormona suprotnog spola do kirurških operacija na spolnim karakteristikama i organima.
Miss_ter ”transrodnosti”
Egzemplaran primjer osobe slobodnog rodnog identiteta je Noah Kraljević. Podsjetimo, riječ je o ženi koja se identificira kao muškarac, ali je zadržala ženske spolne organe, te je samo uklonila sekundarne spolne karakteristike i promijenila upis u Državnoj matici.
Možda će vas zanimati
LGBTQ udruga proglasila Nou Kraljević 'lezbijkom godine'
Nagrada za ‘lezbijku godine’ pripala je Noi Kraljević, članici stranke Možemo, koja je inače biološka žena koja se identificira kao muškarac.
Ključne preporuke iz Izvješća tu su da osobe poput Noah učine egzemplarnima za sve ostale građane.
>Afera Zambija: Koja su pitanja nakon više od godinu dana ostala otvorena?
Izdvojimo tri najinteresantnije.
Ključne preporuke Izvješća
Primjerice, ključna preporuka 2 glasi:
“Eksplicitno potvrditi (zbiljski ili percipirani) rodni identitet i rodni izraz kao temelj za zabranu diskriminacije u antidiskriminacijskom zakonodavstvu koje pokriva sva područja života, te kao otegotnu okolnost u primijeni zakona protiv govora mržnje (…)”.
Prijevod je krajnje jednostavan. Potrebno je ustrojiti zakonodavstvo koje bi svakog tko javno piše i govori o “transrodnosti” na način na koji je napisan ovaj tekst isključilo iz javnosti, te na njega primijenilo otegotnu okolnost “govora mržnje”.
Primijetimo usput jedan detalj – “zbiljski ili percipirani rodni identitet” znači da “transrodna osoba” ima pravo, ne samo da joj se po sili zakona poštuje izabrani rodni identitet, nego i onaj koji ona u tom trenutku misli da ima, a nije do kraja sigurna u njega. Tako bi u idealno TRANSformiranoj Hrvatskoj savjestan građanin po sili zakona morao stalno pogađati što to točno “transrodna osoba” misli o samoj sebi.
> Noah Kraljević preko svoje udruge sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola
“Rodni izraz”
Drugi važan detalj je “rodni izraz”. Pod tim se misli na vanjsko izražavanje onoga što o svom rodu osoba “duboko osjeća”. Primjerice, rodni izraz je način oblačenja, maniri i sl. Tako, recimo ako se muškarac osjeća kao žena, njegov rodni izraz bit će nošenje ženske odjeće. Rodni izraz mora se, po sili zakona, shvatiti jednako ozbiljno kao i rodni identitet.
Kako to ugraditi u zakonodavstvo, otkriva nam ključna preporuka 5:
“Usvojiti zakone koji jamče “transljudima” (…) pristup brzoj, transparentnoj i pristupačnoj administrativnoj proceduri za legalizaciju rodnog identiteta osnovanog na samoodređenju. Ove procedure trebale bi biti dostupne maloljetnicima, uzimajući u obzir djetetove poglede, zrelost i najbolje interese te, u idealnom slučaju, ukidanje dobne granice za njih.”
Otvaranje pristupa djeci
Prijevod slijedi bez napora: promjena upisa u Državnu maticu i osobne dokumente mora biti dostupna svima, bez obzira na dob. Na taj način, prvi korak “tranzicije” bi se omogućio djeci neodređenog uzrasta. Sljedeći koraci, poput stvaranja hormonalnog kaosa u organizmu i kirurškog uklanjanja spolnih karakteristika i organa nakon toga se ne mogu zabraniti.
Treba u tom smislu postaviti jedno od ključnih pitanja.
Naime, ako je “rodni identitet” stvar “dubokog unutarnjeg osjećaja”, što je onda osnova za njegovu stvarnost pred zakonom? Nije valjda da “transrodni” misle da će se zakoni automatski pisati na osnovi onoga što oni osjećaju, pogotovo ako su vrtićkog uzrasta?
> Kako je sestra Borisa Jokića stvorila jaki ‘transrodni’ lobi koji je preuzeo hrvatsku psihijatriju?
Osnova rodnog identiteta pred zakonom je mišljenje stručnjaka za transrodnost koji “transosobe” iniciraju u, kako to kod nas zovu “prosTRANStvo”.
Stručnjaci za transrodnost
U Hrvatskoj je dovoljan uvjet za početak “tranzicije” mišljenje psihologa s popisa 15 zakonom proglašenih „stručnjaka za transrodnost”. Na taj način, evaluacija nekoga tko, navodno, medicinski i pravno potpuno legitimno, zna dokučiti “duboki unutarnji osjećaj” roda i intuitivno dijagnosticirati “rodnu disforiju”, dovoljna je da osobu pošalje na medicinski put bez povratka.
Priča o upravo takvom slučaju, gdje je 18 godišnja djevojka krenula na put u “prosTRANStvo” na osnovi blagoslova psihologice Marine Grubić, bila je objavljena u Jutarnjem listu od 14. ožujka.
>Jutarnji list i KolekTIRV propagiraju ‘rodnu tranziciju’ kao prevenciju samoubojstva
>Psihologinja Marina Grubić u Nu2: ‘Transrodnost je biološki uvjetovana, to nije bolest’
[VAŽNO. SVIMA. NAJAVA]
Skrinšotani članak je iza paywalla, pa je Moja Malenkost bila prinuđena kupiti papirnati Jutarnji.
Protivno onome što mi se isprva činilo, priča o jedva punoljetnoj >transrodnoj< osobi nažalost čini se da ipak nije izmišljena.
Slijedi analiza. #StayTuned https://t.co/NIRVpfvki1— Gospa tužnog lika (@utikejt) March 16, 2024
“Transobitelji”
Ključna preporuka 8. odnosi se na “transobitelji”:
“Osigurati da nacionalni zakoni zabranjuju diskriminaciju na osnovi rodnog identiteta i rodnog izraza u svim odlukama koje se odnose na obiteljski život, uključujući upise u matice rođenih, skrb, usvajanje i pristup reproduktivnim tehnologijama. Kad se upisi u matice utemelje na rodu, ‘transljudi’ se trebaju upisivati u skladu s njihovim rodnim identitetom.”
U skladu s preporukom, “transrodni bračni par” vjenčao bi se, te na teret HZZO-a bez zapreka pristupio nekoj kreativnoj kombinaciji umjetne oplodnje. Njihovo dijete tada bi moglo ući u tranziciju odmah kad bi njegov željeni rod potvrdio neovisni stručnjak za “rodnu skrb”.
>Eksplozija na ‘trans’ frontu: Procurili interni dokumenti globalnog autoriteta za ‘transrodnu skrb’
Ta će situacija postati stvarnost ako se ova preporuka jednom pretvori u zakon. Ako netko misli da smo daleko od toga, dovoljno je primijetiti kako je cca. 50% potrebne zakonske osnove već na mjestu.
Uvod u Istanbulsku konvenciju 2.0
“Izvješće o rodnom identitetu i izražavanju” dokument je zapanjujuće radikalnog sadržaja, čak i po kriterijima “transrodnih” udruga poput KolekTIRV-a. On također sadrži u sebi i ključ za razumijevanje cijele LGBTIQ jednadžbe, odnosno jasnu definiciju “prava na samoodređenje” kao osnove svih ljudskih prava, pa tako i prava na “rodni identitet”.
>LGBTIQ i ‘liberalizam u ostavci’
Objašnjenje toga ostavit ćemo za neku drugu priliku.
Na ovom mjestu dovoljno je zaključiti kako treba imati na oku koliko će ovaj neobvezujući dokument trebati vremena da se pretvori u konvenciju, koja će se pojedinim europskim državama nuditi na potpis. Kako vidimo, u Hrvatskoj postoje veoma jake pravne osnove da se preporuke uvedu u zakone, na čemu imamo zahvaliti marnom radu aktivista, te podršci, djelom i propustom, uzastopnih hrvatskih vlada.
Tekst se nastavlja ispod oglasa