U Barceloni 200.000 prosvjednika protiv suđenja pristašama katalonske neovisnosti

Foto: FaH

Dvjesto tisuća ljudi, po procjeni policije, sudjelovalo je u subotu u Barceloni u prosvjedu protiv suđenja dvanesterim čelnicima Katalonije za pokušaj odcjepljenja te španjolske pokrajine u listopadu 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od govornica na tom skupu koji su organizirale separatističke stranke i udruge ocijenila je pak da u prosvjedu sudjeluje 500.000 ljudi koji su hodali u povorci iza transparenta na kojemu je pisalo “samoodređenje nije zločin”.

Prosvjednici su nosili plavo-crveno-žutu katalonsku separatističku zastavu i natpise s porukom “Sloboda političkim zatvorenicima”.

“Sve ovo je jako tužno. To je političko suđenje sastavljeno od manipulacija kako bi se osudilo nešto što ni po čemu nije kazneno djelo”, rekao je Jesus Rodriguez, predsjednik skupine “castellera”, katalonske tradicije ljudskih tornjeva i kulturnog simbola te pokrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Žele ih zatvoriti, a kako znaju da glasovanje nije zločin, izmislili su nasilje kojeg nije bilo”, dodao je taj 48-godišnjak.

U utorak je u Madridu počelo suđenje dvanaesterim katalonskim čelnicima pristašama neovisnosti za pokušaj odcjepljenja Katalonije u listopadu 2017. Optuženi su, ovisno o slučaju, za pobunu, pronevjeru novca i neposluh.

Separatisti su nakon organiziranja referenduma o samoodređenju 1. listopada 2017. koji je pravosuđe zabranilo, nekoliko tjedana poslije, 27. listopada, proglasili neovisnu katalonsku republiku i tako potaknuli najgoru političku krizu u Španjolskoj od završetka Francove diktature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da će suđenje trajati oko tri mjeseca a presuda bi se mogla donijeti do srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.