Učinci presude suda u Strasbourgu nisu mali, ali ne mogu ugroziti financijsku stabilnost sistema kao cjeline

Troškovi koje će Slovenija imati s vraćanjem deviznih depozita LJubljanske banke hrvatskim i BiH štedišama nisu mali, ali ne mogu ugroziti financijsku stabilnost države, izjavila je danas viceguvernerka slovenske središnje banke Stanislava Zadravec Caprirolo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Učinci presude suda u Strasbourgu nisu mali za državni proračun, ali ne mogu ugroziti financijsku stabilnost sistema kao cjeline”, rekla je Caprirolo na redovnoj konferenciji za novinare središnje banke.

Dodala je kako je riječ o značajnom iznosu koji treba osigurati za štediše i da će Slovenija zbog toga možda u proračunu morati potražiti “dodatne rezerve”.

“Presuda je donesena, potrebno ju je izvršiti i ispoštovati”, rekla je, dodavši da je Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudom odredio Sloveniji da sistemsko rješenje za neisplaćene štediše izvan Slovenije nađe u roku godine dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Caprirolo je ocijenila neproduktivnima rasprave o tome tko je kriv što je Slovenija postupak sa štedišama na sudu izgubila i što nije uspjela dokazati tezu da je stara devizna štednja pitanje sukcesije.

“Biti general poslije bitke i sada retroaktivno zaključivati jesmo li mogli postupiti drukčije znači gubljenje vremena. Odluku suda treba prihvatiti i nadati se da ćemo što prije podmiriti sve obveze. To ne bi smjelo bitno utjecati na situaciju slovenskih javnih financija”, rekla je Caprirolo.

Prema navodima slovenskih medija, računa se da je neisplaćenih štednih uloga Ljubljanske banke u Hrvatskoj i BiH oko 500 milijuna eura te da bi još toliki iznos bio potreban za kamate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.