Za udomljavanje Europske agencije za lijekove zainteresirana 21 članica EU-a

Foto: fah

Interes za udomljavanje Europske agencije za lijekove koja sada ima sjedište u Londonu iskazala je 21 od 27 članica Europske unije, te se za smještanje te institucije nakon Brexita sada nadmeću europski gradovi od Amsterdama do Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska agencija za lijekove (EMA) priprema se napustiti svoje londonsko sjedište nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a a njen čelnik se nada brzoj odluci o novom odredištu.

Agencija je nadležna za odobravanje lijekova za tržište Unije, što je ključno za tvrtke, te za nadzor sigurnosti lijekova jednom kada dođu na tržište.

S gotovo 900 stručnih zaposlenika, godišnjim proračunom od 332 milijuna eura i 36000 stručnjaka koji godišnje dođu na njene skupove, EMA je najveća institucija EU-a u Britaniji i atraktivan potencijal za niz gradova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O njenoj novoj lokaciji odlučit će čelnici članica EU-a na sastanku Europskog vijeća, te će oko toga zasigurno biti mnogo dogovaranja.

Drugo značajno tijelo EU-a koje bi se trebalo preseliti iz Londona je Europska agencija za banke sa 160 zaposlenika.

EMA je agenciji Reuters rekla da su je kontaktirali i izrazili interes da joj budu domaćini predstavnici vlada i gradova iz Austrije, Belgije, Hrvatske, Cipra, Češke, Danske, Finske, Francuske, Njemačke, Grčke, Mađarske, Irske, Italije, Malte, Nizozemske, Portugala, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Španjolske i Švedske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EMA je rekla da ne zna hoće li svi koji su izrazili interes istaknuti i službenu kandidaturu.

Na popisu nedostaje Poljska koja, kako je naznačeno, također ima snažnu želju postati sjedište regulatorne agencije.

Glasnogovornik EMA-e je rekao da poljski dužnosnici još nisu stupili u kontakt kako bi izrazili svoj interes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.