Ukrajina igra igru s Njemačkom i SAD-om da sruši konzervativnu poljsku vlast?!

Ukrajina
Foto: Fah

Ukrajina igra igru sa supersilama protiv sadašnje konzervativne Vlade Poljske, piše politolog dr. Przemysław Żurawski vel Grajewski za RemixNews. Od sredine svibnja došlo je do niza incidenata između Poljske i Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Poljska traži od Ukrajine da se suoči s mračnom prošlošću unatoč zajedničkom frontu protiv Moskve

Masakr u Voliniji

Prije svega, došlo je do potpuno nesrazmjernih reakcija na komentare poljskog ministarstva vanjskih poslova u medijskom programu koji je pozivao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se ispriča Poljskoj za masakr u Voliniji. Potom je čelnik ukrajinskog Instituta za nacionalno sjećanje ustvrdio da Ukrajina neće nastaviti s ekshumacijama poljskih žrtava masakra u Volinji sve dok Poljska ne obnovi spomenike ukrajinskoj oslobodilačkoj vojsci na poljskom teritoriju.

Zatim je došlo do tinjajućeg spora oko embarga na ukrajinsko žito u kojem je Europska komisija zauzela pasivan stav. U konačnici je Poljska bila ta koja je u ime pet ukrajinskih susjednih država poduzela akciju, koju je Komisija na kraju nevoljko dopustila, i to samo do sredine rujna.

Spor oko embarga na ukrajinsko žito

Podsjetimo da je predstojnik ureda poljskog predsjednika tada rekao da Poljska mora zaštititi interese svojih poljoprivrednika u vrijeme žetve i da je Ukrajina već imala koristi od velike potpore Poljske. “Bilo bi dobro kada bi počela cijeniti svu pomoć koju je primila od Poljske”, dodao je Przydacz za RemixNews tada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovu izjavu nadovezao se tada i polski premijer Mateusz Morawiecki koji je oštro reagirao na Twitteru. ”Pozivanje poljskog veleposlanika, predstavnika zemlje koja je jedina ostala u Kijevu na dan ruske invazije u Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova, nije se smjelo dogoditi. To se ne bi trebalo događati kada je međunarodna zajednica suočena s ratom i s obzirom na ogromnu potporu koju je Poljska pružila Ukrajini. Takve se pogreške ne smiju činiti. Branit ćemo dobro ime Poljske, našu sigurnost i nećemo dopustiti da interesi bilo koje zemlje nadjačaju interese Poljske”, napisao je tada.

Bahato ponašanje Ukrajine

Ukrajina je zauzela agresivan stav, optužujući Poljsku da pokušava zaustaviti tranzit ukrajinskog žita i lažno je optužujući da krši pravila WTO-a. Nisu pokušali pokazati razumijevanje za težak položaj poljskih farmera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali najdramatičniji incident dogodio se prošli tjedan kada su Ukrajinci pozvali poljskog veleposlanika u Kijev kako bi mu dali objašnjenje zbog primjedbi predstojnika ureda predsjednika Andrzeja Dude o nerazumijevanju Ukrajine za niz pitanja poput onih o poljskim poljoprivrednicima i navodnoj nezahvalnosti Kijeva za pomoć koju je primila od Poljske. Pozivanje veleposlanika je vrlo radikalna mjera, koja se obično poduzima protiv neprijatelja, a ne protiv saveznika, ističe poljski politolog dr. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Biden iz Poljske poručio Putinu: Ne! Ukrajina nikada neće biti pobjeda za Rusiju

Bar Rusi nisu ovaj put tema

Poljski politolog kaže da bi se korijeni napetosti prije mogli pronaći na Zapadu. Tako ističe da je Summit NATO-a u Vilniusu bio dobar za Poljsku jer je ojačao istočno krilo NATO-a. Međutim, s druge strane za Ukrajinu nije ispunio nadanja zbog neuspjeha da se poništi sporazum NATO-a i Rusije iz 1997., neuspjeha da Ukrajina postane kandidatkinja za članstvo u NATO-u i zbog ”američke” želje da Ursula von der Leyen, a samim tim i Njemačka, budu na čelu NATO-a. Sve je ovo značilo da Summit nije bio potpuni uspjeh za regiju, ističe politolog.

SAD i Njemačka se žele rješiti konzervativne Poljske vlade

Ukrajinci su dobili jasnu poruku da SAD želi graditi europsku sigurnost oko Njemačke. Njemačka i Demokrati Joea Bidena nemaju razumijevanja za sadašnju poljsku vladu niti se žele baviti njihovim argumentima i naivno vjeruju da je ona prepreka skladnoj europskoj suradnji. Zbog toga i Njemačka i američki predsjednik Joe Biden žele da liberalna Građanska Platforma (PO) zamijeni sadašnju vladu na izborima u Poljskoj ove jeseni. Povratak bliske poljsko-njemačke suradnje treba pomoći SAD-u da EU učini osjetljivijom za suradnju s Amerikom oko pitanja Kine, a istovremeno da održava jedinstvo u odnosu prema Rusiji.

Ukrajina želi ući u NATO i tu će stav SAD-a biti odlučujući. Ali kada je riječ o članstvu u EU, donositelj odluke bit će Njemačka. Problem Kijeva je što ne razumije u potpunosti složenost NATO-a i europske politike, a nema ni ekosustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Češki predsjednik Pavel: Podrška Ukrajini sa Zapada mogla bi oslabjeti

Ukrajini više odgovara liberalna Vlada Poljske koja ne brani toliko interese vlastite zemlje

Čini se da Ukrajina vjeruje da će, budući da je poraz Rusije u interesu Poljske, ona podržati što god Kijev učini. Dakle, liberalna PO vlada uz potporu Njemačke i Washingtona čini se boljom opcijom za njih, a zahlađenjem odnosa sa sadašnjom poljskom administracijom se nadaju da će to i postići, primjećuje poljski politolog.

Njemačka djeluje u vlastitom interesu pokušavajući smijeniti poljsku vladu koja se odbija pokoriti interesima Njemačke i njezinoj viziji budućnosti EU. No SAD i Ukrajina griješe, zaključuje dr. Przemysław Żurawski vel Grajewski jer poljska liberalna oporba nije proamerička ili proukrajinska. Ona je pronjemačka i slijedit će politiku Njemačke prema Rusiji i Kini – a ne politiku Washingtona. A Njemačka neće pristati niti na izolaciju Rusije niti na suprotstavljanje Kini. To je učinila zadnja liberalna vlada, ističe.

Kijev i Washington bi mogli izgubiti bliskog saveznika u Poljskoj

Opasnost i za Kijev i za Washington je da bi mogli izgubiti bliskog saveznika u Poljskoj u korist Njemačke i Rusije. Upozoravali smo na Rusiju u vrijeme Obaminog resetiranja 2008. i strateškog partnerstva EU-a s Rusijom. Vrijeme je da opet upozorimo.

Njemačka se neće ponašati onako kako se nadaju SAD i Ukrajina, kao ni liberalna vlada u Varšavi. Bilo bi dobro da i SAD i Ukrajina to shvate i izbjegnu nepotrebne probleme, savjetuje ovaj poljski politolog.

>Velika anketa u Njemačkoj: Većina Nijemaca protiv članstva Ukrajine u NATO-u, ali jesu za preogovore o okončanju rata

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.