Upisivanje brojeva markerom na ruke izbjeglica dovelo do polemike u Češkoj

epa04908149 Migrants demonstrate outside the closed Eastern Railway Station in Budapest, Hungary, 01 September 2015, after they were not allowed to get on trains bound for Germany without valid documents. An influx of migrants to the European Union is presenting deep challenges, amid disagreement over who should take care of the thousands of people fleeing conflict and persecution in their home countries. EPA/SZILARD KOSZTICSAK HUNGARY OUT

Češki odvjetnici i humanitarni aktivisti danas su osudili policijsko upisivanje brojeva na ruke izbjeglica uhićenih u vlaku, iako češke vlasti tvrde da na taj način lakše evidentiraju članove istih obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nijedan zakon ne dopušta da se ljude obilježava na taj način”, rekla je odvjetnica ljudske Lige za ljudska prava Zuzana Candigliota.

U zemljama istočne Europe takav policijski postupak podsjeća na nacističko tetoviranje brojeva na ruke zatočenika koncentracijskih logora.

U utorak su češki policajci markerima upisali brojeve na rukama 214 izbjeglica, većinom sirijskih, koji su privedeni u vlakovima na granici iz smjera Austrije i Mađarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornica češkoga ministarstva unutarnjih poslova Lucie Novakova objasnila je da su brojevi upisani zbog velikog broja djece među izbjeglicama. “Naš je cilj spriječiti da se djeca odvoje od roditelja”, rekla je za AFP.

Glasnogovornica policije Katerina Rendlova potvrdila je da je svrha takvog “obilježavanja” lakša evidencija članova istih obitelji.

Rezultati ankete provedene u kolovozu na 1040 čeških državljana pokazali su da ih čak 93 posto smatra kako bi se izbjeglice trebali vratiti u svoje domovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rendlova je još kazala da izbjeglice obično dobiju broj na komadiću papira, no da ih često izgube. “Pristali su na upisivanje broja na ruku jer znaju da je to u njihovu interesu”, kazala je. No odvjetnici nisu istog mišljenja. “Mislim da prihvaćaju upisivanje brojeva na ruku jer vjeruju da policija ima na to pravo”, kazala je Candigliota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.