Veliki test za desnicu u Velikoj Britaniji: Danas u parlamentu glasovanje u tvrdom Brexitu

Foto: fah

Britanski zastupnici danas će glasovati o tome hoće li njihova zemlja za dva tjedna napustiti EU bez sporazuma o razdruživanju, dan nakon što je parlament po drugi put velikom većinom odbio ponuđeni sporazum britanske premijerke i Bruxellesa, među konzervativcima nazvanim i mekim Brexitom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meki Brexit, jer je Theresa May u svom planu predlažila da Velika Britanija unatoč izlasku iz EU i gubitka prava glasa u njoj i dalje nastavi trgovati isključivo po pravilima Unije.Đ

>Tri ministra dala ostavke u Vladi Therese May zbog Brexita, od srpnja ju napustilo 6 ministara: ‘Sporazum ne poštuje rezultate referenduma’

Očekuje se da će parlament glasati protiv Brexita bez dogovora, iako bi se to ionako moglo dogoditi jer zasad nema dogovora o alternativi. Zastupnici su u utorak drugi put odbili prijedlog sporazuma što ga je premijerka Theresa May ispregovarala s Bruxellesom s 391 glasova protiv i 242 glasa za.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio euroskeptičnih zastupnika sada se zalaže za Brexit bez dogovora, ali May trdi da bi to izazvalo veliki ekonomski šok. Ako danas opcija “no-deal” dobije crveno svjetlo u parlamentu, zastupnici će u četvrtak glasati o tome treba li Britanija zatražiti odgodu brexita.

“EU će htjeti znati kako tu odgodu namjeravamo iskoristiti. Parlament će morati odgovoriti na to pitanje”, upozorila je May.

“Želimo li povući članak 50? Želimo li drugi referendum? Želimo li izaći sa sporazumom, ali ne ovakvim?”, nastavila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina zastupnika u srijedu će u proceduru uputiti alternativni prijedlog da se Brexit odgodi do 22. svibnja i da se do tada s EU-om sklopi niz privremenih sporazuma s rokom trajanja do 2021. godine.

Na bilo kakvu odgodu Brexita mora pristati svih 27 članica.

Glavni europski pregovarač Michel Barnier odmah nakon jučerašnjeg glasanja izjavio je da Bruxelles nema što novo ponuditi Londonu i da se priprema za razlaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“EU je učinio sve što može. Zastoj se može jedino riješiti u Velikoj Britaniji”, ustvrdio je.

U međuvremenu se i Britanija priprema za sve izgledniji tvrdi izlaz pa je tako u srijedu priopćeno da će u tom slučaju privremeno, do godine dana, neće uvesti uvozne carine na niz proizvoda iz EU-a te da na granici Sjeverne Irske i Irske, također privremeno, neće biti graničnih kontrola. U ovom potonjem slučaju, radi se o jednostranoj britanskoj mjeri.

EPP protiv produljenja pregovora o Brexitu, boji se utjecaja na europarlamentarne izbore/strong>

Europska pučka stranka (EPP) ne vidi nikakvu šansu za produljenje pregovora o Brexitu bez jasnog pojašnjenja stavova britanske strane o tome što želi postići, kazao je u srijedu predsjednik EPP-a i ‘sptizenkandidat’ te skupine Manfred Weber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osobno, vjerujem da još ima vremena do sljedećeg sastanka Europskog vijeća i još ima vremena do 29. ožujka da nam London ponudi svoje pojašnjenje. I ovdje se ne radi o vremenskom okviru, ovdje je u pitanju samo volja”, rekao je Weber u Strasborgu gdje se održava plenarna sjednica EP-a.

>Orban: ‘Fidesz možda izađe iz EPP-a i pridruži se Poljskoj’
Također je ocijenio da postoji rizik da kaos u Londonu sada već utječe i na europski proces donošenja odluka.

“Naime, 26 svibnja, ljudi na ovom kontinentu će odlučivati o budućnosti Europe. Moramo raspravljati o toliko mnogo pitanja, poput obrane, trgovine, klimatskih promjena, socijalnom stupu….na tisuće važnih tema o budućnosti Europe. Ne prihvaćam da će cijela kampanja biti talac britanske katastrofe (…) moramo izbjeći situaciju u kojoj će Brexit i situacija u Londonu utjecati na proces donošenja odluka u EU”, smatra Weber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.