Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka kritizirale su novi prijedlog Europske komisije o takozvanoj reformi europskih pravila o upravljanju migracijama i azilu.
Općenite nacrte plana predstavila je njemačka predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen koja je rekla da je to “europsko rješenje … za vraćanje povjerenja građana”, ustvrdivši da su požari koje su podmetnuli migranti u kampu u Grčkoj “snažan podsjetnik da moramo pronaći održiva rješenja”.
Nakon sastanka s von der Leyen – Orban, Morawiecki i Babiš su kazali da je plan neprihvatljiv za Višegradsku skupinu. Mađarski premijer je dodao i da su “kvote pod bilo kojim drugim imenom i dalje su kvote”.
PM Orbàn: 'A quota by any other name is still a quota.’ Though it appears under a different name in the #EuropeanCommission's new package of proposals on #migration & #asylum, the #migrantquota is still there, and #Hungary opposes it, along with PL & CZ.
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) September 24, 2020
>Zašto se Hrvatska nije pridružila Višegradskoj skupini, u koju je pozvana već 1991. godine?
Ako bi plan odobrilo svih 27 država članica, svaka bi trebala preuzeti svoj udio u troškovima glede azilanta, a troškovi bi se temeljili jednim dijelom na visini BDP-a, a drugim dijelom na veličini stanovništva pojedine članice.
Poljska, Mađarska, Češka nisu jedine zemlje koje će se vjerojatno usprotiviti paktu, a Estonija, Latvija i Slovenija te Slovačka pridružile su se ostalim trima zemljama u pismu Europskoj komisiji kojim su u lipnju odbijene migrantske kvote.
Pojedinosti plana iznio je Margaritis Skinas, grčki europski povjerenik za “Promicanje europskog načina života”. Podsjetimo, do prošle godine ovaj položaj nosio je naziv “europski povjerenik za migraciju i zaštitu europskog načina života”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa