BiH će morati odobriti bescarinski uvoz roba iz Hrvatske

Foto: Fah

Ukoliko Bosna i Hercegovina želi dobiti status kandidata za članstvo u Europskoj uniji, morat će pristati na prilagodbe privremenog trgovinskog sporazuma koji ima s Unijom kako bi se on počeo primjenjivati i na Hrvatsku, potvdio je voditelj Delegacije EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark u intervjuu koji je u četvrtak objavio sarajevski “Dnevni avaz”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti BiH planiraju molbu za odobravanje kandidatskog statusa podnijeti tijelima EU početkom 2016., a veleposlanik Wigemark je pojasnio kako ona može biti prihvaćena samo uz ispunjavanje jasno postavljenih uvjeta.

“Prvi je uvjet napredak u provedbi plana reformi, a drugi je vezan uz prilagodbu trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) na Hrvatsku. Tu su pozicije jasne, ali mislim da ima prostora kako bi se našlo rješenje za određene proizvode”, kazao je švedski diplomat, dodajući kako BiH mora uspostaviti i jedinstveni mehanizam koordinacije pregovora sa EU.

BiH traži recipročne kvote za svoje proizvode

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilagodba privremenog trgovinskog sporazuma između BiH i EU vezana je uz činjenicu da je on zaključen prije ulaska Hrvatske u EU pa ga je sada potrebno izmijeniti kako bi se primjenjivao i na Hrvatsku.

Riječ je o pravu Hrvatske da sudjeluje u kvotama odobrenim uniji za bescarinski uvoz roba u BiH, što se u Bruxellesu smatra uglavnom tehničkim pitanjem, no vlasti u BiH uporno odbijaju pristati na to, strahujući kako bi bescarinski uvoz prije svega poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda ugrozio domaću proizvodnju.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović ranije je pojasnio kao njegova zemlja u pregovorima s EU mora štititi svoje interese te kako inzistira na “apsolutnom reciprocitetu” po načelu kvota za kvotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konkretno BiH traži da joj EU u početnoj fazi osigura kvote za šećer, vino i ribu, što bi značilo mogućnost izvoza tih proizvoda prije svega u Hrvatsku, gdje su oni većinom i bili plasirani do 2013. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.