Francuska zabranila inozemna preuzimanja strateških tvrtki

Francuska vlada donijela je uredbu koja joj omogućuje blokiranje preuzimanja domaćih strateških kompanija od strane bilo koje inozemne tvrtke, što bi moglo predstavljati zapreku američkom General Electricu u pokušaju kupnje dijela Alstoma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta uredba, objavljena u službenom glasilu, dat će državi puno veće ovlasti u blokiranju stranih preuzimanja u energetskom, vodoopskrbnom, prometnom, telekomunikacijskom i zdravstvenom sektoru. Svaki takav pokušaj akvizicije morat će ubuduće dobiti suglasnost ministra gospodarstva.

Ministar gospodarstva i industrije Arnaud Montebourg otvoreno je protiv ponude General Electrica za kupnju energetskog dijela Alstomove proizvodnje i umjesto toga zagovara europsko povezivanje te francuske kompanije s njemačkim Siemensom. Alstom je najavio da će ponudu GE-a, vrijednu 16,9 milijardi dolara, razmotriti do kraja ovoga mjeseca, dok Siemens razmatra podnošenje obvezujuće ponude.

Ova uredba olakšala nam je put za nastavak razgovora s GE-om i Siemensom, koji su iskazali interes za Alstom, i omogućila da se naši zahtjevi bolje čuju, kazao je Reutersu izvor blizak Montebourgu, dodavši da to ne znači i da će se iskoristiti mogućnost veta. Istaknuo je i da vlada ne kani blokirati strane investicije, ali želi u interesu nacije osigurati strateške sektore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska država ima otprilike 1-postotni udjel u Alstomu, a prije desetak godina spasila je tu inženjersku grupu od financijskog kolapsa. Mnogi Francuzi smatraju Alstom, koji među ostalim proizvodi vjetroelektrane, turbine i brze vlakove, utjelovljenjem industrijske snage države.

Slične ovlasti, kakve su francuskoj vladi dodijeljene ovom uredbom, već postoje u drugim europskim zemljama, kao i u SAD-u, gdje predsjednik ima ovlasti blokirati određene ponude za preuzimanje, zaključio je Reutersov izvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.