Predstavljajući rezultate rada HBOR-a tijekom 2013. godine, istaknut je broj od 1256 odobrenih kredita u iznosu od 7,8 milijardi kuna, od čega se 5 milijardi kuna odnosi na kreditiranje novih ulaganja, čime je udio sredstava odobren za nove investicije dosegnuo razinu kao i u godinama i prije izbijanja krize.
“HBOR je i u 2013. nastavio s mjerama poticanja poduzetnika na nova ulaganja koja su se pokazale uspješnima u 2012. godini. Prije svega to se odnosi na mjeru sniženja kamatne stope za nova ulaganja koja je bila na snazi i cijelu 2013., a produžena je dodatno i do polovice ove godine”, rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik Uprave HBOR-a Antun Kovačev.
U 2012. i 2013. HBOR je odobrio i više od 10 milijardi kuna kredita za potrebe izvoznika, osigurao izvoznih poslova u iznosu od 9,6 milijardi kuna te izdao 350 milijuna kuna izvoznih garancija. Ukupno je HBOR u dvije godine podržao hrvatske izvoznike s više od 20 miliradi kuna, što prema privremenim podacima o robnoj razmjeni predstavlja 14,5% ukupnog izvoza Hrvatske.
Tijekom predstavljanja rezultata Kovačev je kazao kako je pomoć i suradnja koju su ostvarili s posebnim financijskim institucijama, omogućila da i u prošloj godini nastave s povoljnim uvjetima financiranja hrvatskih poduzetnika.
“I u 2014. računamo na povoljna sredstva prije svega Europske investicijske banke s kojom smo ove godine već potpisali jedan kredit, ugovorili zajam od 800 milijuna eura, a uskoro potpisujemo i prvu tranšu u iznosu od 400 milijuna”, istaknuo je Kovačev.
Kao novost koju HBOR uvodi naveden je CIP program Europskog investicijskog fonda za osiguranje mikrokredita obrtnicima i malim poduzetnicima. Objašnjeno je kako će kod ovih kredita dijelit rizik s poslovnim bankama, a instrumenti osiguranja bit će samo mjenice i zadužnice te poduzetnici neće morati zalagati nekretnine.
Tijekom 2013. u HBOR-u je zamjetan porast udjela izravno odobrenih kredita koji je iznosio 44% što je, prema riječima Kovačeva, pokazatelj da preuzimaju rizik i prate projekte koje za koje poslovne banke ne iskazuju veliki interes.
“Ova činjenica nije ugrozila kvalitetu portfelja HBOR-a čiji su plasmani razvrstani u rizičnu skupinu A na kraju 2013. činili 85,3%. Dospjela nenaplaćena potraživanja činila su 5,2% ukupnog portfelja HBOR-a na kraju 2013. što je, iako znatno niže u odnosu na poslovne banke, više nego na kraju 2012. kada su iznosili 3,2%”, kazao je Kovačev.
Pojasnio je kako je povećanje udjela u odnosu na 2012. posljedica postupka i trajanja postupka predstečajnih nagodbi te predstavlja privremeni efekt do početka provedbe rješenja o nagodbi te zaključio kako je HBOR u 2013. izvrsno poslovao.