Predsjednik HSP-ovog Povjerenstva za gospodarstvo i financije dr Tihomir Janjiček, iznio je zanimljiv osvrt na emisiju HTV-a “Otvoreno”, u kojoj je, između ostalih, gostovao i ministar gospodarstva Gordan Maras. Naime, dr Janjiček pokušava ukazati na, po njegovom mišljenju, “elementarno nepoznavanje monetarne problematike ministra Marasa i dijela gostiju” u spomenutoj emisiji Hrvatske televizije.
Tečaj franka ostati će stabilan?
“Nacionalna TV postaja organizirala je u emisiji “Otvoreno” razgovor vezan za deprecijaciju tečaja eura prema svim svjetskim valutama. Postavilo se pitanje o kojemu do sada nitko nije želio razmišljati, a još manje govoriti, kako će deprecijacija eura djelovati na Hrvatsku. Bogu hvala konačno je u gostima bila i jedna ekonomistica. Od strane vlasti nazočio je ministar Maras koji je prije svega doista potpuno ne upućen u tečajnu problematiku. Prvo pitanje je bilo što će biti sa tečajem švicarskog franka? Drugo pitanje je hoće li doći do jačanja inflacije u EU? Treće pitanje je bilo može li Hrvatska učiniti promjene u svojoj monetarnoj i tečajnoj politici?”, navodi dr. Janjiček, koji tvrdi da je razočaran svojom kolegicom dr. Ivanov, koja je, podsjetimo, ustvrdila da će tečaj švicarskog franka ostati stabilan.
Profesorica i doktorica eknomskih znanosti “špekulira”
“Deprecijacija tečaja eura nije nastala samo prema jednoj valuti, nego je nastala prema svim valutama! Dakle, uključujući i tečaj prema švicarskom franku! Razlog je jednostavan, uvećana novačana masa, povećat će ponudu eura na svjetskim tečajnim burzama i istodobno potražnju za svim svjetskim valutama! S obzirom da je švicarski franak iznimno važna valuta za EU, zasigurno će višestruko ojačati i potražnja za njom! Stoga treba očekivati ponovno višestruki rast tečaja švicarskog franka! Nema govora o “precijenjenosti” tečaja švicarskog franka na tečajnim burzama! Jednostavno tečajne burze postoje radi utvrđivanja realnog tečaja i taj realni tečaj je samo onaj formiran na tečajnoj burzi temeljem ponude i potražnje! Nisam mogao vjerovati da profesorica i doktorica eknomskih znanosti može “špekulirati” o nekom “realnom” tečaju koji je izvan tečajne burze”, tvrdi stručnjak za gospodarstvo iz redova HSP-a.
Devalvacija i deprecijacija
Tihomir Janjiček pojašnjava razliku između devalvacije i deprecijacije, dakle, tvrdi da je devalvacija odluka države o trenutnom stanju tečaja te da to rade samo države koje nemaju tečajnu burzu, dok je deprecijacija lagani pad tečaja koji se događa jedino kroz tečajnu burzu.
“Drugo pitanje koje se nametnulo bilo je pitanje stope inflacije u EU, hoće li porasti ili ne? Odgovorit ću evo cjelokupnoj hrvatskoj javnosti da zna, inflacija će znatno ojačati u EU! Neka se nitko ne zanosi! Zašto to tvrdim, evo unaprijed. Zbog toga što je jedini “lijek” za suzbijanje inflacije kamatna stopa! Naime, ona mora biti uvijek viša od stope inflacije! S obzirom da je kamatna stopa u EU iznimno niska, sa povećanjem novčane mase, kamatna stopa će još više padati. Jednostavno novca će biti u izobilju, ali ostaje pitanje tko će ga kupiti!? Naime, kako sam i prije govorio, kamatna stopa je cijena novca, prema tome kada se ponuda novca višestruko uvećava, a potražnja je manje više ostaje ista, nema šanse za rastom kamatne stope! To istodobno znači rast inflacije bez šansi za njezino obuzdavanje! Dokaz je upravo u Švedskoj, gdje danas kamatna stopa iznosila -1,1%! Praktično, banka vam plaća da uzmete kredit!
EU je napravila grešku, jer nije napravila i bailout program, već samo uvećava novčanu masu kroz uvećanje kreditnih fondova! To samo djeluje na eventualno poticanje tražnje za robom i uslugama, ali ne i izravno financijsko ozdravljenje poduzeća! Drugim riječaima, EU je kopirala ekonomski program SAD, ali prije svega sa zakašnjenjem od 7 godina i uz to samo djelomice kroz ponudu novca na tržištu bez bailout programa kao sastavnice.
Treće pitanje, vezano za hrvatsku monetarnu politiku onda odmah treba reći za izrečenu doista bedastoću od ministra Marasa. Naime, rekao je kako hrvatska vlada neće mijenjati tečaj kune, kako bi se “zaštitili građani!” Tečaj kune se već promijenio prema švicarskom franku i vlada je spavala! Točno, kada se tečaj promjenio sjetila se bila vlada doista samo “građana”, ali je zaboravila seljake koji su kupili traktore i kombajne za kredite sa kaluzulom prema “švicarcu!” Poslije je to “ispravljala”, navodi Janjiček.
Hrvatska i monetarna politika
“Hrvatska ne može više ostati na ovakvoj monetarnoj i tečajnoj politici! Jednostavno fleksibilnija tečajna i monetarna politika je jedini način pokretanja gospodarstva! To upravo i čini EU sa ovim QE programom! Sa sadašnjom krajnje ukočenom tečajnom i monetarnom politikom, Hrvatska jednostavno sunovratno u bankrot! Hrvatska mora učiniti bailot program i potpuno dokinuti valutnu kaluzulu! Porezi moraju biti znatno sniženi, kamatna stopa mora ostati relativno višom, a “bailout” program izravno uliti novac u korporacije koje su insolventne kroz dokapitalizaciju.
Nije stvar u “katoličkom” oprostu vjerovnika svih dugova prema svim dužnicima, jer to jednostavno sve vjerovničke tvrtke nemilosrdno gura u bankrot.
Znam, netko će reći kako će država tada imati još veći deficit u proračunu, ako porezni postotci budu sniženi! To nijetočno sa stajlišta dinamičkog pristupa, dakle u rasponu od godinu ili dvije! Naime, ukoliko bi se poduzele gore spomenute mjere, došlo bi do višestrukog uvećanja porezne osnovice! S druge strane, došlo bi i do porasta monetarnog kvocijenta, odnosno kvocijenta obrta novca! Prema nekim izračunima koje sam osobno učinio, taj kvocijent u Hrvatskoj iznosi danas između 1,1 i 1,2 godišnje! U brojnim zemljama EU, iznosi preko 2!
Na žalost malo toga se korisno moglo čuti i vidjeti i od ministra, ali i od ostalih uvaženih gostiju. Najbolje bi se možda to opisalo sa riječima poznatim svima. Kako bijaše na početku, tako i sada i vazda i u vijeke vjekova”, zaključuje se u osvrtu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa