Današnji objavljeni podaci Eurostata pokazuju da je javni dug Hrvatske dosegnuo u prvom tromjesečju 68 posto BDP-a, dok je u posljednjem lanjskom kvartalu iznosio 67,4 posto. Hrvatski javni dug dosegnuo je tako 221,8 milijardi kuna, što je za 1,6 milijardi više nego u prethodnom kvartalu.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu Ljubo Jurčić mišljenja je kako će javni dug rasti do kraja godine i pojasnio na koji bi se način on trebao riješiti.
„Javni dug se približno povećava za iznos deficita, odnosno za tekući deficit plus kamate, a budući da ostvarujemo te velike deficite preko 4 posto, odnosno 12 do 15 milijardi, možemo očekivati da će na kraju ove godine javni dug biti onoliki koliki je bio na kraju prošle godine, ali plus deficit proračuna i ono što je država uzela u konsolidaciju kao što su recimo jamstva brodogradnje, zdravstva…“, rekao je Ljubo Jurčić za narod.hr te pojasnio kako je javni dug pokazatelj efikasnosti neke države.
Jurčić je kazao kako se javni dug rješava povećanjem domaće proizvodnje, odnosno da se mjeri u odnosu na BDP.
„Javni dug se mjeri u odnosu na BDP, a važno je da BDP raste brže od javnog duga“, smatra Jurčić.
„Kad se ide u detalje, to znači da treba racionalizirati javnu potrošnju i povećavati proizvodnju, a racionalizirati javnu portošnju znači restrukturirati javni sektor, dok povećati domaću proizvodnju znači restrukturirati proizvodni sektor. No, tu postoje razna rješenja kako to riješiti“, zaključio je Jurčić.