Ministarstvo: žele odraditi posao bez vanjskog pritiska, HUZEZ: skrivanje imena budi sumnju

Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetnog zračenja (HUZEZ) u svojoj objavi za medije istaknula je da javna rasprava o prijedlogu novog Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja, koja je održana u ponedjeljak, još nije zaključena zbog velikog interesa javnosti i upućenih prigovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, ocijenili su kako neobjavljivanjem imena članova Povjerenstva budi sumnju da su neki članovi radne skupine u sukobu interesa, odnosno da zastupaju interese teleoperatera, a ne javni interes.

Ministarstvo zdravlja je odgovorilo da članovi Povjerenstva za izradu Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskog polja nisu suglasni da se njihova imena daju u javnost, jer žele odraditi posao izrade Pravilnika bez vanjskih pritisaka.

Čelnik HUZEZ-a dr. Srećko Marušić objasnio je kako radnu skupinu Ministarstva zdravlja koja je izradila prijedlog – a čija je svrha zaštita zdravlja građana – čine redom stručnjaci tehničkog usmjerenja (elektrotehničkog), bez ijednog stručnjaka zdravstvene struke (liječnika).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo snižavanje granica elektromagnetskog zračenja daleko od sigurnog za ljudsko zdravlje

Pojasnili su da novi Pravilnik predviđa snižavanje granica elektromagnetskog zračenja za frekvencije koje koriste teleoperateri za oko 20 posto u odnosu na važeći pravilnik, no iz HUZEZ-a ističu da je to smanjenje daleko od sigurnog za ljudsko zdravlje.

„Predstavnici Ministarstva ne žele razmotriti sada već brojne epidemiološke studije koje upućuju na to da elektromagnetsko (EM) zračenje baznih stanica mobilne telefonije predstavlja značajan zdravstveni rizik za cjelokupnu populaciju, a posebno za djecu“, ocijenili su te dodali kako na taj se način uopće ne uzimaju u obzir mogući biološki učinci na ljudski organizam i zadržava se isključivo na fizikalnim efektima EM zračenja, koje se očituje u zagrijavanju tijela izloženog EM zračenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuli su kako propisujući razinu dopuštenog zračenja Ministarstvo se poziva na odredbe iz preporuke međunarodnog tijela ICNIRP (International Commission on Non-Ionising Radiation Protection) i uzima gornje dopuštene granice kao da su preporučene granice.

Objasnili su da iz samog teksta preporuke proizlazi da su granice utvrđene ovim dokumentom najviše granice koje se ne smiju prijeći, dok u Ministarstvu tumače da je to preporučena granica.

„Istodobno, nitko iz Ministarstva nije bio upoznat s cjelokupnim sadržajem preporuke ICNRIP u kojoj se kaže da pri određivanju ovih granica nisu uzeti u obzir biološki efekti EM zračenja, za koje se sumnja da mogu uzrokovati razna maligna oboljenja, a posebno se naglašava opasnost od leukemije u djece“, istaknuli su te dodali „zato se preporučuje da države, određujući svoje granice, uzmu granice iz INCIRP-a kao referentnu vrijednost, a ne da je preuzmu u nacionalno zakonodavstvo“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Ne objavljivanje imena članova povjerenstva budi sumnju

Na HUZEZ-ov pisani zahtjev za pristup informacijama, među ostalim da se Udruzi dostave imena članova radne skupine, Ministarstvo zdravlja odgovorilo je negativno, uz objašnjenje da „članovi povjerenstva koji rade na izradi novog Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja nisu suglasni za davanje traženih informacija (imena članova povjerenstva i njihove titule). Napominjemo kako svi članovi povjerenstva rade u povjerenstvu bez novčane nagrade“.

„Činjenica da Ministarstvo ne želi objaviti imena članova povjerenstva, kao da je riječ o nekom tajnom podatku, budi sumnju da su neki članovi radne skupine u sukobu interesa, odnosno da zastupaju interese teleoperatera, a ne javni interes, što je svrha ovoga pravilnika“, primijetio je dr. Marušić.

Ministarstvo zdravlja: Članovi Povjerenstva žele odraditi posao bez vanjskih pritisaka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Ministarstva su istaknuli kako članovi Povjerenstva za izradu Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskog polja nisu suglasni da se njihova imena daju u javnost, jer žele odraditi posao izrade Pravilnika bez vanjskih pritisaka.

„Obzirom na to da za ovaj posao ne dobivaju naknadu za rad te da, dakle, dobrovoljno, svojim znanjem žele doprinijeti izradi što boljeg Pravilnika, Ministarstvo zdravlja poštuje njihovu volju“, zaključili su iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.