U emisiji HRT-a Otvoreno Predsjednik Narodne stranke – Reformista Radimir Čačić, saborski zastupnik HDZ-a Goran Marić, bivši ministar gospodarstva Ljubo Jurčić te naftni konzultant Davor Štern odgovarali su na pitanja može li Hrvatska otkupiti MOL-ove dionice INE, vrijede li one dvije milijarde i 600 milijuna eura ili znatno manje, bi li time dramatično porastao hrvatski javni dug te pokušavaju li Amerikanci spriječiti da ruski kapital preuzme hrvatsku naftnu kompaniju.
“Kako sam razumio iz današnjih vijesti to je jedan od četiri scenarija koje Vlada, odnosno Ministarstvo gospodarstva i ministar Vrdoljak predlažu za rješenje sukoba Vlade i MOL-a. Premijer je jedno od rješenja danas odbacio. Postoje disonantni tonovi, nije loše voditi raspravu, ali treba doći do dobrog zaključka. INA svakim danom gubi na vrijednosti i to se mora što prije razriješiti. Cijena od 2,6 milijarde eura je nerealna, to je cijena koju priželjkuje MOL. Realna vrijednost INA-e je daleko manja”, kazao je Štern.
Dodao je da je to možda spin koji se koristi da se rodi nekakva vijest, a možda je nekako iscurilo jer ne može vjerovati da je netko prezentirao dokument u SAD-u, a da nije prije bio odobren od Vlade.
“Prvih 25 posto dionica INA-e prodano je za 505 milijuna dolara. INA je postala vrijednija, ali nije postala toliko vrijeednija da danas 50% vrijedi 3,3 mlrd. dolara. Kad u jednom danu imate da se ministar gospodarstva obraća američkoj vladi s prijedlogom na razini 2,6 milijardi eura, a nakon toga ministar Lalovac kaže da je pročitao u novinama, a premijer kaže da to ne dolazi u obzir te na kraju potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina to podržava odnosno kaže da treba vratiti oteto te da ne treba niti platiti radi se o vrlo prizemnom politikanskom spinu. Cijela priča se svodi na vrlo prizeman način prikupljanja političkih poena. To nije dobro za ovu zemlju. Tema je izuzetno ozbiljna. Otkup kroz kredit je najgori način. Mogli bi dobiti kredit, ali imamo 44 milijardi eura duga. To nam dodatno ruši rejting koji nam je već u smeću. Postoje druge opcije. Postoje mirovinski fondovi. Fondovi su već 70% u državnim obveznicama, dakle previše. Ima mogućnost npr. štednja građana. Ona se popela na 182 milijarde kuna. Ljudi otplaćuju kredite i štede. Može se izaći i s Inicijalnom javnom ponudom (IPO)”, smatra Čačić.
“Hrvatska se našla u neizdrživoj i neodrživoj situaciji i Vlada mora to razriješiti. Cijena nije bila odgovarajuća u to vrijeme kad se prodavalo prvih 25% INA-e. MOL je prekršio nekoliko ugovornih obveza i MOL i INA zajedno krše zakone RH. Izvršni direktori predstavljaju INA-u, što je suprotno zakonu. RH je tražila investitora, odnosno strateškog partnera, a MOL nije niti jedno niti drugo. Vlada mora razriješiti situaciju, ali to premijera Milanovića to ne interesira. Nijedna odluka koju žele hrvatski članovi provesti u INA-i ne mogu to učiniti jer budu nadglasani”, rekao je Marić.
“MOL bi sigurno prodao dionice, ali bi htio golemo zaraditi. Cijena od 2,6 mlrd. eura je prevelika. Zašto predstavnici RH govore o cijeni. To je mazohistička praksa oštećenja Hrvatske, sa mi uvijek kažemo svoju cijenu”, smatra Marić.
“U INA-i se upravlja sa INA-om. Najkorektnija je izjava američkog veleposlanstva. Rješenje se nalazi između Vlade i MOL-a i nigdje drugdje. Cijena od 2,6 mlrd. eura nema veze s realnošću niti pameti. Imamo tri nivoa: koji su hrvatski problemi, koji je hrvatski javni dug i koja je hrvatska energetska strategija. Priče prodat ćemo, kupit ćemo, tužit ćemo, ne znate što je vaša energetska strategija, što znači energetska stabilnost, što znači naftni i plinski biznis u RH. Ako to nema službeni dokument onda se događaj ovakve situacije da se stranoj zemlji daje dokument, a da Vlada s time nije upoznata. Onda je mene sram kao Hrvata, sram me je pred Vladom i pred mojim narodom. INA je vrijedila onoliko koliko je netko u datom trenutku ponudio”, rekao je Jurčić.
“Danas 49 posto INA-e ne vrijedi 2,6 mlrd. eura nego vrijedi onoliko koliko će netko platiti. Danas oko INA-e igra i geopolitika. Nekad je na ovim prostorima postojao čovjek koji je znao kapitalizirati napetosti između Istoka i Zapada, koje sada postoje”, smatra Jurčić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa