Plenković u 18 sati na Badnjak objavio gubitak spora s Mađarskom, odmah ponudio neprovjereno, populističko rješenje

Foto: Fah

Hrvatska je izgubila arbitražni spor s MOL-om na sudu u Genevi. O odluci da se krene u otkup MOL-ova udjela u Ini ekonomski analitičar Luka Brkić govorio je u Dnevniku Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je odgovor vrlo jednostavan, u uvjetima kada je stvoren imidž da je Ina prodana u koruptivnim okolnostima, da se partner ne ponaša u skladu s ugovorom, kada je stvorena euforija oko arbitraže – očekivali smo nešto povoljniji ishod nakon presude suda u Hrvatskoj – ne ostaje ništa drugo nego okupiti se opet oko barjaka koji se zove „nacionalno jedinstvo“, odnosno „nacionalni interesi“ i bilo kakav disonantan ton u ovom trenutku očito politički nije oportun”, rekao je.

“Nacionalni interes je pojam kojeg se tako lako upotrebljava, a da se uopće ne razmišlja što je to nacionalni interes, kako do njega doći i tko je taj koji ima puno pravo reći što je nacionalni interes jedne zemlje, pa onda naravno i odgovarati za to. U udžbenicima će vam reći da je to parlament, no to naprosto nije dovoljno. Reći ću vrlo jednostavno: imate u Hrvatskoj elektorat od, recimo, četiri milijuna ljudi. Trebate pronaći mehanizme kako četiri milijuna ljudi može izraziti svoj stav, svoj glas, volju i interes, i da iz toga izvučete nešto što bi bio nacionalni interes. Samo isključivo redoviti parlamentarni izbori, parlamentarno predsjedništvo, dakle predstavnička demokracija, definitivno nisu dostatni za demokraciju 21. stoljeća, što se jako dobro vidi na primjeru odluka o kojima sada govorimo, dakle odluke o ponovnoj nacionalizaciji Ine”, poručio je.

Podsjetimo, Plenković je u subotu, u 18 sati, objavio kako su razmatrane najbolje opcije za budućnost INA-e i u kontekstu zaštite nacionalnih interesa, a i pitanja energetske sigurnosti Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“INA je za nas strateška nacionalna kompanija. Stoga će Hrvatska pokrenuti proces otkupa cjelokupnog udjela MOL-a u INA-i prema modelu koji smo već razradili, koji je financijski održiv, a koji u konačnici neće povećati javni dug RH”, rekao je Plenković nakon što je objavio da je MOL dobio arbitražni spor protiv Hrvatske u Genevi.

Propala arbitraža u slučaju INA-MOL, Plenković: Odlučili smo vratiti Inu u vlasništvo Republike Hrvatske

“Rekao bih da nema jedinstva među političarima i ne samo među njima, to je vrlo heterogena skupina, nastupaju kako nastupaju vođeni određenim interesima i lobističkim grupama. Nekima je u interesu da to bude u državnom vlasništvu kako bi se i dalje moglo kadrovirati kako se kadroviralo. U ovoj se euforiji uopće ne propituje što je Ina, kakve je, kako se njome upravlja. Upravljanje Inom i drugim tako velikim sustavima je dio negospodarskih faktora konkurentnosti, kako sektora, tako i gospodarstva kao cjeline. Taj nekritički pristup, usudio bih se reći populistički, naprosto nije dobar. I nije dobar, da sad upotrijebim i ja taj izraz, za nacionalne interese ove zemlje”, smatra analitičar Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Koji je to iznos, koji model, što s Inom, ništa se od toga ne zna. Trenutak u kojem odlučujemo kupovati te udjele, dakle vratiti Inu ponovno u većinsko vlasništvo hrvatske države, gledano isključivo ekonomski, nije povoljan. Izgubili ste arbitražu, arbitraža u Washingtonu, u centru za rješavanje investicijskih sporova, još „visi“. Nakon svega toga kupujete, to znači da niste baš u ravnopravnom položaju s onim koji prodaje. On je definitivno sad u povoljnijem položaju. Koliko je to u ovom trenutku je nemoguće reći i sve bi spekulacije bile uistinu neozbiljne”, jasan je Brkić.

“Mene samo zanima je li energetska sigurnost, energetska strategija vezana samo za vlasništvo pojedinih pravnih subjekata? Mislim da nije, da ne smije biti. To ne znači da oni ne mogu biti dio te strategije. Ovako samo prebacivati iz šupljeg u prazno, iz HEP-a u Inu i obratno, a da se ne postave temeljna pitanja, što s Inom, što s HEP-om, što s menadžmentom, kakav način upravljanja, što s tehnologijom, konkurentnošću, opet bi bilo neozbiljno i pokazivalo bi kako radimo lošu politiku koja onda ne može rezultirati ničim dobrim. Naglašavam, upravljanje, pa i ovakvim sustavima je dio negospodarske konkurentnosti jedne zemlje”, zaključio je.

Letica: Kupnja 46% dionica INE od Mađara (MOL-a) za tri milijarde eura bila bi još jedna politička ludost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slaven Letica sociolog, kolumnist, publicist, političar, sveučilišni profesor i bivši predsjednik Hrvatskog teniskog saveza, komentirao je ovu vijest na svom Facebooku.

“Kupnja 46% dionica INE od Mađara (MOL-a) za tri milijarde eura bila bi još jedna neodgovorna, štetočinska, POLITIČKA LUDOST!

Predsjedniku VRH-a Andreju Plenkoviću nipošto nije bilo lako – posebice ne na sam Badnjak – hrvatskoj javnosti priopćiti doista tužnu vijest: da smo na arbitražnom sudu koji djeluje u okviru Komisiji Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL) u Ženevi izgubili međunarodni sudski spor s MOL-om. Spor smo pokrenuli kako bi dokazali, što na kraju nismo uspjeli, da je mađarski MOL dio dionica kojim je stekao većinsko vlasništvo u INI ostvario potplaćivanjem/mitom bivšega premijera dr. Ive Sanadera.
Da bi koliko-toliko utješio hrvatske građane, da nam ne bi „ukrao Božić“, Andrej Plenković je istodobno gradu, naciji i svijetu objavio kako su nepoznati ONI donijeli „povijesnu“ političku odluku da INU vrate u vlasništvo RH: „Donijeli smo političku odluku o povratku INA-e u vlasništvo Republike Hrvatske. Kao što sam nekoliko puta isticao, razmatrali smo najbolje opcije za budućnost INA-e. I u kontekstu strateškog interesa, ali i u energentskom smislu. Hrvatska će pokrenuti proces otkupa cjelokupnog udjela MOL-a u INA-i bez da se poveća javni dug Hrvatske. S ovom odlukom je upoznata i predsjednica RH i predsjednik Sabora, ali i mađarska strana.“
Kako su SVE „političke odluke“ koje su o INI donesene u posljednjih 15 godina BILE POGREŠNE i EKONOMSKI ŠTETNE za tu tvrtku i za hrvatske nacionalne interese, osjećam potrebu da barem vas, moje facebook prijateljice i prijatelje, obavijestim kako je i ta – istodobno očajnički i pompozno najavljena odluka – pogrešna!
Pogrešno je, naime, javno najaviti ODLUKU DRŽAVE O KUPNJI DIONICA tvrtke koja, budimo iskreni, već godinama, poslovno posrće i propada zbog ISTOČNOG GRIJEHA hrvatskih političara „novoga smjera“ iz 2000.
Tadašnja vlast utjelovljena u površnom i lijenom apatridu novoga smjera Stipi Mesiću i u usporenom i u ekonomsku tematiku neupućenom Ivici Račanu prodala je 2003. MOL-u 25% PLUS JEDNU DIONICU INE za 505 milijuna eura. Potpisom TAJNOG UGOVORA na kojem su s hrvatske strane radili dr. Ljubo Jurčić, dr. Goran Granić i Slavko Linić mađarska je energetska kompanija MOL dobila neproporcionalno (vlasništvu) velika upravljačka prava i pravo prvokupa preostalih dionica.
Političko KORUPTIVNO pogodovanje MOL-u nastavilo se i kasnije, a posebice se ogleda u izmjenama dioničarskog ugovora između Vlade i MOL-a iz 2009. godine.
Posljednji, zasad, čin neznalačkog, neodgovornog i koruptivnog odlučivanja o odnosima INE i MOL-a bila je odluka Ustavnog suda RH kojom je poništena odluka Vrhovnog suda RH o tome da je MOL do većinskog vlasništva u INI došao podmićivanjem dr. Ive Sanadera.
Tom odlukom Ustavni sud RH praktički je presudio u korist Mađara na Arbitražnom sudu u Ženevi.
„Senzacionalna“ najava Andreja Plenkovića da će RH „vratiti INU u vlasništvo Republike Hrvatske“ mora se shvatiti kao SPIN i KONTROLA ŠTETE, posebice jer su se odmah pojavile „procjene“ kako će za mađarske dionice naša država morati „iskeširati“ 3.000.000.000 eura: pet puta više nego je inkasirala 2003. kad je INA još uvijek bila važni igrač u naftnom i plinskom biznisu na području bivše SFRJ i šire: jer je imala kupljena prava na eksploataciju nafte i plina na Bliskom istoku, Rusiji i Libiji.
Ulaganje tri milijarde eura u tvrtku u čiju bi modernizaciju i razvoj trebalo uložiti dodatnih milijardu eura APSOLUTNA JE I POTPUNA LUDOST.
Na fotografiji su potpisnici (Zsolt Hernádi i dr. Ljubo Jurčić) i svjedoci (Ivica Račan i Slavko Linić) “istočnog grijeha” u privatizaciji INE 2003.

Na videu su, dakako, Zsolt Hernádi i dr. Ivo Sanader:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://videa.hu/…/a-sanader-ugy-bizonyiteka-hernadi-zsolt-h…

Milivoj Pašiček, Dražen Klarić, Darko Bekić, Bartol Letica, Goran Milic, Nino Djula, Goran Rotim, Vedran Kukavica, Vedrana Pribicevic, Jura Gašparac, Željko Dulibić”, objavio je na svom Facebooku Letica.

Arbitražni spor: Pročitajte nekoliko najvažnijih činjenica o cijelom slučaju

Arbitraža je pokrenuta u studenom 2013., a MOL je kao vlasnik 49 posto dionica Ine tvrdio da Vlada nije ispunila obveze iz Glavnog ugovora o plinskom poslovanju i njegovih dodataka iz 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.