Predsjednik Udruženja trgovine HGK: Rast cijena u sektoru prehrane je 19,2 posto

Foto: snimka zaslona

Predsjednik Udruženja trgovine HGK Ivica Katavić komentirao je u Newsroomu televizije N1 produženje Vladine mjere zamrzavanja cijena devet proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problema ima te nije ni proizvođačima ni trgovcima lako raditi pod mjerama, ističe Katavić. “Poštujem Vladine mjere i ako je to rješenje da se pomogne stanovništvu u uvjetima inflacije, ja sam za to, ali nisam za to da trgovci budu ti koji će na svojim leđima nositi te mjere.”

Dodaje da je problem sa šećerom evidentan. “Šećer dolazi iz uvoza i stvara financijske poteškoće trgovcima, ne znam koliko ćemo to moći nositi na svojim leđima.”

Šećer kupuju po 9 kuna i prodaju po 6.39 kuna plus PDV, kako kaže. “Gubimo novac, pokrivamo ga iz prodaje ostalih roba”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pred nama je neizvjesna zima”

“Optužuju nas da dižemo cijene i stvaramo inflaciju. To nije točno. Optužuju nas i da nismo skinuli PDV. Skinuli smo PDV, cijene u proizvodnji idu gore. Za to trgovci nisu krivi. Trgovci nisu ti koji mogu uvjetovati i donijeti odluke. Vlada se treba dogovoriti s uvoznicima da se vidi koja je to zadovoljavajuća cijena koju bi Vlada mogla intervenirati. Ako proizvodnja ne postigne suglasnost s Vladom onda trgovci ne mogu ništa, mogu gubiti i iz svog džepa skidati cijene”, tvrdi Katavić.

Trgovci su, navodi, stalno pod povećanim kontrolama te je zadovoljan s kompletnom hrvatskom trgovinom jer tajni kupci koji dolaze provjeravati pridržavaju li se trgovci iskazivanja cijena nemaju posla, kako kaže.

Dodaje da je rast cijena u sektoru prehrane 19.2 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pred nama je zima u kojoj je velika neizvjesnost kad su u pitanju energenti. Očigledno se proizvodnja na to priprema. Proizvodnja je krenula s novim cijenama još od ožujka. Država će morati nešto napraviti, ograničiti izvoz. Imamo žita, nema razloga da brašno poskupljuje”, smatra Katavić.

Za rad nedjeljom kaže da nisu donijeli zajedničko mišljenje jer je stav podijeljen. Osobno smatra da trgovci ne bi bili pretjerano oštećeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.