Zmajlović: za projekt “Zeleni Brač” osigurano 7 milijuna kuna

Foto: fah

Projekt “Zeleni Brač”, koji će krenuti u realizaciju nakon završetka sezone, bit će financiran s više od sedam milijuna kuna, a njime je predviđeno da turisti uživaju u ekološki zdravoj sredini, rečeno je nakon današnjeg stanka ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića s lokalnim dužnosnicima u Supetru na Braču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dobro je što su Grad Supetar i jedinice lokalne samouprave na Braču krenule s rješavanjem ekološkog problema uvođenjem razvrstavanja otpada. Mi smo to podržali kroz Fond zaštite okoliša i ta će investicija stajati više od sedam milijuna kuna, a u sklopu nje će se nabaviti komunalna oprema”, izjavio je Zmajlović novinarima.

Izvijestio je kako projekt “Zeleni Brač” predviđa i izgradnju reciklažnog dvorišta te, a što je ocijenio najvažnijim, pokretanje projektne dokumentacije za sanaciju preostala dva odlagališta na Braču – u Pučišćima i Supetru. Naglasio je kako se na sastanku razgovaralo i o projektima energetske učinkovitosti, s namjerom da sve to zajedno utječe na poboljšanje života na otoku.

Gledajući sa strane, dodao je, često se čini da je život na otocima idiličan i lijep, ali stanje je nešto drugačije i otočani se su suočavaju s izazovima. “Posebne izazove u gospodarenju otpadom stvara promjena broja posjetitelja, koja tijekom sezone zna biti i sedam puta veća od broja posjetitelja izvan sezone”, istaknuo je Zmajlović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan kako ocjenjuje ekološko stanje na Braču, izrazio je žaljenje što se u zadnjih deset do petnaest godina po pitanju gospodarenja otpadom “nije učinilo dovoljno ili gotovo ništa”. “Koraci koji se sada poduzimaju su garancija da ćemo već 2015. i 2016. godine pratiti dobre rezultate i otok će biti sve uređeniji”, kazao je Zmajlović. Treba, dodao je, krenuti u sanaciju i osigurati prostor za odlaganje otpada u Supetru do izgradnje županijskog regionalnog Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici.

Napomenuo je kako projekt “Zeleni otoci” nije samo rješavanje higijene i problema koje stvara otpad, nego se stvara i dodana vrijednost. “Na otocima se može dobiti dodana vrijednost jer će se omogućiti turistima uživanje u ekološki zdravoj sredini te će vidjeti da im je mjesto domaćin pružilo čist okoliš i omogućilo da upravljaju sa sirovinama, da sudjeluju u sustavu koji možda imaju i u svojoj zemlji iz koje dolaze”, rekao je ministar.

Upravo u tom cilju, pojasnio je, u posljednje dvije godine u cijeloj su državi pokrenuti projekti usmjereni na razvrstavanje otpada vrijedni više od 400 milijuna kuna. “Tih 400 milijuna kuna u dvije godine više je nego što je u osam godina prije toga bilo investirano za tu nemjenu i tu se vidi jedan snažan pomak, a rezultat toga bit će povećanje stupnja reciklaže, odnosno izdvajanja korisnog otpada”, kazao je Zmajlović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnica Supetra Ivana Marković rekla je kako će projekt krenuti nakon ovogodišnje turističke sezone, a u sklopu njega će se o važnosti razvrstavanja otpada educirati pučanstvo te učenici u školama i djeca u vrtićima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.