Agronomski fakultet tražio od zaposlenika da idu na radionicu lezbijske udruge Lori, u protivnom nema EU novca!

lori
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

Agronomski fakultet u Zagrebu od zaposlenika fakulteta tražio je da pohađaju radionicu za ravnopravnost spolova koju održava lezbijska udruga Lori iz Rijeke koja je poznata po uvođenju rodne ideologije na Riječko sveučilište. Da stvar bude bizarnija, prema našoj informaciji, pohađanje radionice neophodno kako bi se zadovoljio uvjet EU za prijave na natječaje za projekte EU. Obavijest je svojim kolegama poslalo fakultetsko Povjerenstvo za rodnu ravnopravnost izabrano 2022. na redovitoj sjednici Fakultetskog vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr poslao je upit Agronomskom fakultetu u Zagrebu o ovoj temi, a odgovore ćemo objaviti kad ih dobijemo.

Možda će vas zanimati

Rodna ideologija ušla na Sveučilište u Rijeci: Udžbenik iz 'rodnih studija' financirala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva

NZRCD je za projekt nevladinim organizacijama dodijelio 1.055.472,40 kuna

Radionica se održava iz dva razloga, a jedan je i zadovoljiti uvjete kako bi se mogli prijavljivati na natječaje za projekte EU

Povjerenstvo za rodnu ravnopravnost Agronomskog fakulteta u Zagrebu, prema našim informacijama uputilo je poziv zaposlenicima da su dužni sudjelovati na tri radionice za rodnu ravnopravnost koje su se održale kroz tri dana na Agronomskom fakultetu.

Doznajemo kako edukaciju provode i kako bi zadovoljili uvjete prijave na natječaje za projekte EU jer u protivnom neće moći aplicirati za znanstveno-istraživačke projekte financirane javnim sredstvima EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iza inicijative stoji lezbijska udruga ”LORI”

Lezbijska organizacija Rijeka ‘‘LORI” osnovana je 19. listopada 2000. godine. Cilj udruge je informiranje i senzibiliziranje javnosti za prihvaćanje LGBTIQ+ osoba te suzbijanje rodne diskriminacije, navode na svojim mrežnim stranicama. Izdašno je financirana iz Državnog proračuna, a ponajviše od inozemnih organizacija od kojih se ističe Otvoreno društvo Georgea Sorosa.

LORI je sa svojim projektima zastupljena u hrvatskom obrazovnom sustavu gdje na području obrazovanja nastoji progurati rodnu ideologiju. Održavaju razne radionice i seminare u školama. Provode istraživanja LGBTIQ osoba u obrazovnom sustavu. Održavaju radionice za mlade. Rade analize o zastupljenosti tema iz rodne ideologije u udžbenicima i kurikulima.

Imaju i projekte vezane za rodnu ravnopravnost na radnom mjestu sve pod izlikom inkluzivnosti i suzbijanja rodne diskriminacije. Međutim prema sadržaju radionica koje provode nije riječ samo o suzbijanju diskriminacije već više o nekoj vrsti gender diktature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovi programi uključuju:

– edukaciju učenika i učenica osnovnih i srednjih škola u svrhu prevencije vršnjačkog nasilja na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta i izražavanja
– edukaciju nastavnika/ica i stručnih suradnika/ica osnovnih i srednjih škola o LGBTI
temama
– izdavanje i distribuciju publikacija za djelatnike/ice škola te mlade
– psihosocijalnu podrška za LGBTIQ+ mlade
– zagovaranje u području suzbijanja homofobije, bifobije i transfobije u sustavu
obrazovanja
– podrška implementaciji Građanskog i Zdravstvenog odgoja u školam

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Po čemu se udruga ”LORI” istaknula

2019. godine udruga ”LORI” pridružila se ”Hodu za slobodu” koji je bio osnovan kao odgovor na prvi Hod za život u Rijeci. Napali su koncept zaštite života od začeća do prirodne smrti, prozvavši Hod za život ”inicijativom ljudi koja bi radije njegovala nasilje i isključivost nego razmišljanje o dobrobiti svih članova društva” te da se treba zaštiti “od religijskih politika i nametanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

(VIDEO) U Rijeci i ove godine otežavaju Hod za život

18. svibnja 2019. u 10 sati u Rijeci se održavaju dva Hoda – Hod za život i Hod za slobodu, krećući s gotovo istog mjesta.

S udrugom je surađivala i pučka pravobraniteljica Lora Vidović u sklopu projekta ”Humano obrazovanje – odgovorno društvo” 2020. godine.

Riječ o projektu vrijednom 1.055.472,40 kuna (134 000 eura), a kojim je rodna ideologija ušla na Sveučilište u Rijeci. U sklopu ovog projekta LORI je pripremila udžbenik iz ”rodnih studija” za kolegij ”Rod, seksualnost, identiteti: od opresije do ravnopravnosti”. Udžbenik se koristi na Sveučilištu u Rijeci, a namijenjen je i sveučilišnim knjižnicama u Rijeci i Zagrebu.

Na projektu ”LORI” je sudjelovala zajedno s Filozofskim fakultetom u Rijeci, Sveučilištem u Rijeci, Udrugom za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter i udrugom SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava.

Možda će vas zanimati

Pučka pravobraniteljica u Izvješću za 2020. istaknula suradnju s 'lezbijskom organizacijom LORI'

Na dnevnom redu Hrvatskog sabora nalaze se čak tri Izvješća o radu pučke pravobraniteljice Lore Vidović

U Povjerenstvu je i psihologinja Marina Štambuk koja tvrdi da LGBTIQ teme treba uvrstiti u obrazovni sustav

Povjerenstvo za rodnu ravnopravnost osnovano je na 2. redovitoj sjednici Fakultetskog vijeća Sveučilišta u Zagrebu Agronomskog fakulteta održanoj 8. studenoga 2022.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pročitajte analizu UiO o Izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2019.

Jedna od članica Povjerenstva za rodnu ravnopravnost Agronomskog fakulteta u Zagrebu je i doc.dr.sc. Marina Štambuk, psihologinja koja radi u savjetovalištu za studente istog fakulteta.

Udruga ”LORI” na svojim mrežnim stranicama ističe kako je primarno područje rada profesorice Štambuk – psihološko savjetovanje studenata. Navode i kako ima iskustva u radu s LGBTIQ osbama.

Štambuk je inače članica Zagrebačkog psihološkog društva, a stoji iza prvog domaćeg istraživanja o potrebama LGBTIQ mladih u obrazovanju.

Štambuk smatra kako je učenicima, posebice onima u srednjoj školi kada se u tim godinama mladi tinejdžeri najviše traže i preispituju svijet oko sebe, pa tako i svoju seksualnost i rodni identitet, vrlo bitno i važno imati povjerenja u profesore na koje se mogu osloniti. Osim toga, ističe da je bitno LGBTIQ teme uvrstiti u obrazovni sustav te da je važno kroz školovanje pričati o društvenim promjenama.

Dobar sustav podrške podrazumijeva nastavnike i stručne suradnike – pedagoge i psihologe – koji ne samo što bi trebali biti susretljivi i otvoreni prema LGBTIQ učenicima, već bi bilo dobro da su i educirani o nekim osnovnim specifičnostima te zajednice. Na taj način imali bi bolje smjernice za rad s gej i trans učenicima i učenicama”, tvrdi Štambuk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.